Ayakkabılarda etiket zorunluluğu

Ayakkabılarda etiket zorunluluğu
Ayakkabılarda etiket zorunluluğu
- Malatya Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Karakoç, ayakkabılarda etiket zorunluluğuna uymayan üretici ve dağıtıcı firmalara idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu

MALATYA (AA) - Malatya Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Bülent Karakoç, ayakkabılarda etiket zorunluluğuna uymayan üretici ve dağıtıcı firmalara idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu. 

Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Avrupa Birliği mevzuatına uyum çerçevesinde, ayakkabı imalatçılarına ve dağıtıcı firmalarına yönelik yönetmelik değişikliği yaptığını hatırlattı. 

"Tüketicinin Satın Alacağı Ayakkabıların Temel Unsurlarının Yapımında Kullanılan Malzemelerin Etiketlenmesine Dair Yönetmelik"in Resmi Gazete 'de yayımlandığını belirten Karakoç, "Etiketleme imalatçı ve dağıtıcı firmalardan tüketiciye sunulacak tüm ayakkabılarda uygulanacak. Yine etiketlemeye baskı ve yazılı açıklama gibi vatandaşın okuyabileceği şekilde olma zorunluğu getirildi. Etiketlemeler tüketiciyi aldatmaya yönelik olmayacak. Üretici ve dağıtıcı firma etiketlemeden sorumlu tutulacak. Etiket Denetimini ise Gümrük ve Ticaret il müdürlükleri yapacak" diye konuştu.

Etiketin ayakkabıyı oluşturan malzemelerin yüzde 80'inin menşesini belirtmesi gerektiğini kaydeden Karakoç, yönetmeliğe uymayanlar için ilk etapta ihtar verildiğini, üretici ve dağıtıcı firmaların ihtar süresince yükümlülüklerini yerine getirmediği takdirde idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Malatya'da ayakkabı üretimi ve dağıtımı yapan firmaların yeni yönetmeliğe göre faaliyetlerine devam etmesi gerektiğini vurgulayan Karakoç, "İmalatçı ve toptan tedarikçi firmalarımızın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı bu yeni yönetmeliğe uyması gerekiyor" dedi.