Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Biz koalisyon toto oynayacak değiliz. Biz bakanlık pazarlıkları üzerinden koalisyon kurma telaşına kapılacak değiliz. Biz genel müdürlük pazarlıkları üzerinden koalisyon telaşına kapılacak değiliz. Bizim bir hedefimiz var. Yeni Türkiye'yi ihya ve inşa etmek istiyoruz" - "Millet bize dedi ki; 'ekonomik olarak çok şeyler yaptınız, Türkiye'nin kalkınması için çok işler yaptınız ama daha yapamadığınız işler var, eksik bıraktığınız hususlar var, onları halledin. Onları yapmak için de kalkın abdestinizi tazeleyin, niyetinizi tazeleyin, yolunuza devam edin' dedi" - "Bazıları diyor ki; 'AK Parti'ye muhalefet görevi verilmiştir' Peki AK Parti'ye muhalefet görevi verilmişse diğer partilere muhalefet görevi verilmedi de yüzde 13'le, yüzde 17'yle sizlere iktidar görevi mi verildi? Millet bir oy verdi ve bu oyla tek başına iktidar çıkmadı ama inşallah en hayırlı koalisyon çıkar. Biz de bu istikamette abdestimizi tazeleyerek, milletimize hizmet etme imkanı buluruz"

MALATYA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Biz koalisyon toto oynayacak değiliz. Biz bakanlık pazarlıkları üzerinden koalisyon kurma telaşına kapılacak değiliz. Biz genel müdürlük pazarlıkları üzerinden koalisyon telaşına kapılacak değiliz. Bizim bir hedefimiz var. Yeni Türkiye'yi ihya ve inşa etmek istiyoruz" dedi. 

Kurtulmuş, AK Parti Malatya İl Başkanlığınca bir restorantta düzenlenen iftar yemeği öncesi yaptığı konuşmada, İslam dünyasında korku içinde ramazan ayını ve iftarı idrak eden insanlar bulunduğunu, sadece Türkiye'de değil, bütün Müslümanların sorumluluklarını üzerilerinde hissettiklerini, sıkıntı içinde olan Müslümanların da sorumluluğuyla daha bir gayret içinde çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı. 

Türkiye'nin bir seçimden çıktığını hatırlatan Kurtulmuş, Türkiye'nin çok güzel ufuklara doğru ilerleyeceğine inandığını söyledi. Seçimin nihayetinde milletin kararı olduğunu anlatan Kurtulmuş, "Biz sandıklarda kaybettiği zaman oyun bozanlık yapanlardan değiliz. Biz milletin iradesine, 'bu bidon kafalılar ne anlar' diye karşı çıkanlardan değiliz. Biz, bu milletin iradesine saygı gösteren, millet ne diyorsa onu içselleştirip, onun söylediği istikamette yoluna devam eden insanlarız" dedi.

Kurtulmuş, milletin kendilerine "Türkiye'nin demokratikleşmesi, özgürleşmesi, bu milletin egemenliğinin kayıtsız şartsız sağlanması için çok iş yaptınız ama geride yapamadığınız başka işler var. Bunları da yapmak için gidin abdestinizi tazeleyin, yola devam edin" mesajı verdiğini aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Millet bize dedi ki; 'ekonomik olarak çok şeyler yaptınız, Türkiye'nin kalkınması için çok işler yaptınız ama daha yapamadığınız işler var, eksik bıraktığınız hususlar var, onları halledin. Onları yapmak için de kalkın abdestinizi tazeleyin, niyetinizi tazeleyin, yolunuza devam edin' dedi. Millet bize dedi ki; bu memleketin en önemli projelerinden biri olan, bu ülkede barışın ve kardeşliğin sağlanmasının projesi olan Çözüm Süreci'ni başarıyla tamamlayın. 30 yıldır devam eden bu terörü sona erdirin. Türkiye'de 40 bin insanın ölümüne neden olan bu meseleyi bitirin, 1,2 trilyon dolar kaybettiğimiz bu süreci artık geride bırakın, bu memlekette silahları toprağa gömün, kardeşliği ilan edin mesajı verdi." 

AK Parti'nin bundan sonra tek rakip olarak kendisini görmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, teşkilatlarının nerede eksik, yanlış olduğunu ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, "Bazıları diyor ki; 'AK Parti'ye muhalefet görevi verilmiştir' Peki AK Parti'ye muhalefet görevi verilmişse diğer partilere muhalefet görevi verilmedi de yüzde 13'le, yüzde 17'yle sizlere iktidar görevi mi verildi? Millet bir oy verdi ve bu oyla tek başına iktidar çıkmadı ama inşallah en hayırlı koalisyon çıkar. Biz de bu istikamette abdestimizi tazeleyerek, milletimize hizmet etme imkanı buluruz. Milletin bize verdiği dersten de ders çıkarmayı bilmek erdemliliktir, faziletliliktir" diye konuştu. 

Allah'ın pek çok sıfatının insanlarda da belli ölçülerde bulunduğunu, bir tek "kibriya", büyüklük sıfatını kullarına vermediğini anımsatan Kurtulmuş, "Kibir sıfatı Allah'ın kendi zatına ayırdığı sıfatıdır. Kimse kibir içerisinde olursa, Allah'ın kibriya sıfatına dokunursa yanar, yok olur. Onun için kibre karşı, kibir kişisel olur, kurumsal olur, siyasal olur, kibre karşı insanlara karşı tepeden bakmak yok. Bizim lügatımızda yok. Bir kalpte iman ile kibir aynı kalpte bulunmaz" dedi. 

- "Koalisyon toto oynayacak değiliz"

Seçimden gerekli dersleri alarak çalışmalara devam edeceklerini kaydeden Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Koalisyon 'şununla mı olur, bununla mı olur', şu partiyle de olur, bu partiyle de olur ya da olmaz. Biz koalisyon toto oynayacak değiliz. Biz bakanlık pazarlıkları üzerinden koalisyon kurma telaşına kapılacak değiliz. Biz genel müdürlük pazarlıkları üzerinden koalisyon telaşına kapılacak değiliz. Bizim bir hedefimiz var. Yeni Türkiye'yi ihya ve inşa etmek istiyoruz. Yeni Türkiye'nin kurulması, büyük medeniyetimizin ihya ve inşa edilmesi için çok şey yaptığımız gibi eksik kalan hususlar da var. Bu eksikleri şimdi tek başımıza değil, Allah nasip ederse koalisyon ortağımızla beraber yapacağız" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, milletin hoşuna gidecek, milletin AK Parti'ye gerçekten ümit bağlamasının temel nedeni olan esası, Yeni Türkiye'yi kurabilecek bir koalisyon olursa, bu koalisyonu yapacaklarını belirten Kurtulmuş, "Bu olursa yarım kalan yolumuza devam ederiz ve inşallah bu millete çok hayırlı işler yaparız. Eğer olmadı. Olmadıysa illa olacak diye de bir zorlama yok. Allah'a çok şükür Türkiye'nin gerçekten her meseleyi demokrasiyle, sandıkla aşması gibi çok büyük bir kazanımımız var, büyük bir demokratik olgunluğumuz var. Bu demokratik olgunluk içerisinde çare de var. Tekrar seçime gideriz. Ve inşallah o seçimde AK Parti'yi tekrar tek başına iktidara getirir bu millet" dedi.  

Mücadelelerinin şan şöhret mücadelesi olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bizim davamız makam, mevki davası değildir. Bizim davamız, para pul davası değildir. Bizim davamız kasaların dolması davası değildir. Bizim davamız sadece bu ülkenin madden zenginliği davası da değildir. Bizim davamız büyük medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa etmektir. Selçuklu'nun Osmanlı'nın ayak izlerini sürerek, onların bıraktığı yerden bu büyük medeniyeti 2015'in şartları içerisinde Türkiye'de ve dünyada ihya ve inşa etmektir. Bunun için pozisyonumuz ne olursa olsun, asla hedeflerimizden vazgeçmek yok. 49 oy aldığımızda başka hedef, 47 oy aldığımızda başka hedef, 41 oy aldığımızda başka hedef yok. Yeni Türkiye'yi kurma hedefi, büyük medeniyetimizi ihya ve inşa hedefi hiç şaşmadan devam edecek bir hedeftir, bir idealdir. Biz dedelerimden aldık, babalarımızdan aldık. Biz de çocuklarımıza ve torunlarımıza bu davayı götüreceğiz. Ta ki bu millet ayaklarının üzerinde kalkana kadar."

- "Pırıl Pırıl Türkiye'nin başörtülü kadınları yemin ettiler"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de ceberut, millete tepeden bakan devirlerin geride kaldığını anlatarak, "Milletin değerleriyle, inançlarıyla mücadele edilen devirler geride kaldı. Ah o günleri unutmuyoruz. Malatya Üniversitesinin bahçesinde, önünde, hatta bahçeye bile sokmuyorlardı. Malatya Üniversitesinin önünde 18-20 yaşında başörtülü kızlarımızın zorla polis copuyla nasıl dışarıya atıldığı günleri hatırlıyorsunuz. Milattan önce değil, 1997'den 1998'den bahsediyorum. Allah'a çok şükür kim kazandı diye bakarsanız, şimdi geçen hafta, bu hafta içerisinde yemin törenini gördünüz. Pırıl pırıl Türkiye'nin kadınları, başörtülü kadınları parlamentoda yer aldı, yemin ettiler. Hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra da olacaklar" diye konuştu.

Kurtulmuş, eskiden Türkiye'de insanlara hayatlarının yaşanmasına müsaade edilmediğini ifade ederek, insanların değerleri, inançlarıyla dalga geçildiğini, siyasi yasaklarla siyasetçilerin önünün kesildiğini söyledi.

İnsanların seçeceği Cumhurbaşkanlarına müdahale edildiğini kaydeden Kurtulmuş, darbecilerin Cumhurbaşkanı seçme yetkisini kendilerinde gördüğünü, başka kimseye, millete hayat hakkı tanımadıklarını dile getirdi.

Kurtulmuş, ''(Kim kazandı) diye soranlara sorarız. Milletin kendisi kazandı. Dün darbecilerin izin vermediği hiç kimse Cumhurbaşkanı seçilemezken, Ali Fuat Başdil 1961'de milletin adamı olarak Cumhurbaşkanı dahi olamazken Allah'a çok şükür 2014 yılının 10 Haziran'ında Recep Tayyip Erdoğan , milletin adamı olarak Cumhurbaşkanı seçildi" dedi.