Başkan Çakır, öğrencilere yerel yönetimi anlattı

Başkan Çakır, öğrencilere yerel yönetimi anlattı
Başkan Çakır, öğrencilere yerel yönetimi anlattı
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksek Okulu'nda öğrencilere yerel yönetimi...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksek Okulu'nda öğrencilere yerel yönetimi anlattı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, okul idaresinin daveti üzerine Battalgazi Meslek Yüksek Okulu kampüsüne giden Başkan Çakır, Yerel Yönetimler Bölümü'nün " Türkiye 'nin Yönetim Yapısı" dersinde "Türkiye'nin Yönetim Yapısı İçinde Yerel Yönetimler" konusunda öğrencilere ders verdi.

Yerel yönetimlerin önemine işaret eden Çakır, yereli güçlü olan ülkelerde demokrasinin daha güçlü olduğunu belirtti. Yerinden yönetimin insanların yaşam kalitesi açısından daha faydalı olduğunu kaydeden Çakır, "Türkiye'de yerel yönetimler yeteri kadar güçlenmemiştir. Son dönemlerde özellikle büyükşehir statüleri ve diğer uygulamalar yerel yönetimleri güçlendirmiştir. Ancak büyükşehir düşüncesinde biraz geç kaldık. Yerel yönetimlerin yetki ve imkanlarının daha çok artırılması, daha çok güçlendirilmesi gerekir. Malatya 20-30 yıl önce büyükşehir olsaydı, şimdi çok daha farklı bir şehir olurdu. Hem planlı ve programlı bir gelişme olur, hem de maliyetler daha az olurdu" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükşehir olmadan önce Malatya merkezde 12 farklı tüzel yapı bulunduğunu ve hepsinin uygulamalarının birbirinden farklı olduğunu ifade eden Çakır, "Bu farklı uygulamalar da şehrin geleceğini tıkıyordu. Gelişmiş ülkelerde imar planları kanun gibidir ve asla değiştirilmez. Oysa bizde imar planları bile değiştiriliyor. Değiştirilen imar planları şehrin geleceğini karartıyor" dedi. 

Büyükşehir statüsünün en büyük avantajlarından birinin şehrin bir bütün olarak tek elden planlaması olduğunu belirten Çakır, gerek imar bütünlüğünün, gerekse altyapı ve ulaşım bütünlüğünün şehir genelinde belli bir standardın yakalanmasına imkan sunduğunu vurguladı. 

Yerel yönetimlerde kişilerin tek başına başarılı olamayacağını belirterek, belediyeciliğin bir ekip işi olduğunu vurgulayan Çakır, öğrencilere de iyi işler ortaya çıkarabilmek için yapmaları gerekenleri anlattı. 

Dersin ardından Çakır'a okuy yönetimi ve öğrenciler tarafından teşekkür plaketiyle, öğrencilere tez ödevi olarak verilen ve bastırılan "Ben Belediye Başkanı Olsam" isimli kitapçık takdim edildi.