Çalık öğrenci yurtlarını gezdi

Çalık öğrenci yurtlarını gezdi
Çalık öğrenci yurtlarını gezdi
MALATYA (AA) - AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Malatya Yurdu ve Hazar Kız...

MALATYA (AA) - AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Malatya Yurdu ve Hazar Kız Öğrenci Yurdu'nu gezdi.

AK Parti İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Çalık, buralardaki temasları sırasında yurtların durumu ve kapasiteleri hakkında bilgi aldı, öğrencilerle sohbet etti.

Bir konuşma yapan Çalık, AK Parti iktidarının Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) aracılığıyla tüm yurtlardaki öğrenci kapasitesini arttırdığını belirtti.

AK Parti'nin eğitime büyük önem verdiğini ve bu noktada devrim niteliğinde hizmetlere imza attığını anlatan Çalık, şunları kaydetti:

"2002 yılında üniversitesi olan il sayısı 40, toplam üniversite sayısıysa 76'ydı. Bunlardan yalnızca 23'ü vakıf üniversitesiydi. Bugün  Türkiye'nin bütün illerinde devlet üniversiteleri kurulmuştur. Üniversite sayısındaki bu artış kontenjanlara da yansımıştır. Lisans ve ön lisans programlarına ayrılan kontenjan 2002'ye göre yaklaşık 2,5 kat artmıştır. Her geçen gün sayıları artan üniversitelerimiz, kuruldukları illerin sosyo ekonomik gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır."

Malatya'da YURTKUR'un çok önemli yurtları bulunduğunu aktaran Çalık, TÜRGEV'in de bu açıdan güzel bir hizmet sunduğunu anlattı. Çalık, şu anda TÜRGEV yurdunda 300 öğrencinin kaldığını kaydetti.

Çalık, TÜRGEV Malatya Yurdu'nda öğrenciler için çeşitli kurslar da planlandığını bildirdi.

AK Parti'nin seçim beyannamesinde gençlere önemli bir yer verdiğine değinen Çalık, şunları kaydetti:

"Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız. İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız destek vereceğiz. Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. Gençlerin kısa film, ilk film, kitap , dergi gibi sanatsal ve sportif faaliyetlerine proje bazlı karşılıksız destek vereceğiz."