CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "Biz ülkemizde kan akmasını istemiyoruz, kardeşin kardeşi vurmasını istemiyoruz ve Türkiye'nin önündeki en önemli sorun olan Kürt sorununun da barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyoruz" - "Biz örgütümüzle birlikte her an yapılacak erken seçime de diğer siyasi partilerin tamamından daha fazla hazırız. Hiç seçimden korkmayız ama seçimin de ülkeye bir fayda sağlayacağını düşünmüyoruz"

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Biz ülkemizde kan akmasını istemiyoruz, kardeşin kardeşi vurmasını istemiyoruz ve Türkiye 'nin önündeki en önemli sorun olan Kürt sorununun da barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyoruz" dedi. 

CHP Malatya İl Başkanlığında düzenlen bayramlaşma programına katılan Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de, Ortadoğu 'da ve dünyada kanın akmadığı, herkesin barış içerisinde yaşadığı bir dönem diledi. 

Ağbaba, şöyle konuştu:

"Altını çizerek söylemek istiyorum, biz ülkemizde kan akmasını istemiyoruz, kardeşin kardeşi vurmasını istemiyoruz ve Türkiye'nin önündeki en önemli sorun olan Kürt sorununun da barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanı dün ne diyor? 'Ben mutabakat falan anlamam' diyor. 'Dolmabahçe'yi anlamam' diyor. 'Mutabakatın yapılacağı tek yer var TBMM' diyor. Adama derler ki 'günaydın.' Ne demişti Genel Başkanımız bu süreç başladığı zaman? Bizim dört temel şartımız vardı. Bunlardan biri 'hepimizin kabul edeceği bir yöntem olması lazım' demişti. En önemli şartımız ise bu sürecin TBMM çatışı altında çözülebileceği ve burada takip edilebileceğini söylemiştik. Biz ona 'günaydın' diyoruz."

Ortadoğu'ya barışın CHP iktidarıyla geleceğini savunan Ağbaba, iktidar olmayı sadece Türkiye için değil Ortadoğu için de istediklerini anlattı.

Devam eden koalisyon görüşmelerine de değinin Ağbaba, hiçbir siyasi partinin "CHP ile koalisyon yapmam" demediğine dikkati çekti. 

Ağbaba, koalisyon kurarken kendi partilerinden önce Türkiye'yi düşündüklerini ifade ederek, "Genel Başkanımızın açıklamış olduğu 14 şart var. Bu şartlar çerçevesinde koalisyon kurulabilirse kurulmasından yanayız. Biz hiçbir zaman Türkiye'nin önünü kapatan bir parti olmadık, olmayacağız. Bütün siyasi partilerle görüşüyoruz, görüşmeye hazırız. Hala o yüzde 60 blok denen MHP , CHP, HDP seçeneğini  aklımızdan çıkarmış değiliz. Hala o yüzde 60'ın hükumet kurmasını şiddetle savunuyoruz, olması gerekenin o olduğunu söylüyoruz. Umarım, önümüzdeki dönemde CHP'nin 14 ilkesinin hayata geçtiği bir iktidar olur" diye konuştu. 

"İlla hükumet olacağız, illa koalisyona gireceğiz" diye bir heves ve şartlarının olmadığını vurgulayan Ağbaba, "Biz örgütümüzle birlikte her an yapılacak erken seçime de diğer siyasi partilerin tamamından daha fazla hazırız. Hiç seçimden korkmayız ama seçimin de ülkeye bir fayda sağlayacağını düşünmüyoruz" dedi.