CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yaylacılığın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğim"

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yaylacılığın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğim" dedi.

CHP Malatya İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ağbaba, Arapgir-Sivas sınırındaki Sarıçiçek Yaylası'nda vatandaşların sorunlarını dinledi.

Ağbaba, devletin, verenler işçi çalıştırsın diye yol yaptığını, elektrik çektiğini, teşvik verdiğini belirterek, "Yaylalarda da insanlar üretim yapıyor ama devlet elektrik bile vermiyor. İçme suyu yok. Bunu anlamak mümkün değil. Üretmek kutsaldır. Ürettiklerimizin para etmesini sağlarsak üretim daha da artar. İmkansızlıklar içinde üretim yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yaylacılığın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Yayladaki insanların çok önemli işler yaptığını, zor şartlara rağmen Malatya'ya ve kendi bütçelerine katkı sağladıklarını dile getiren Ağbaba, şunları kaydetti:

"İstihdam açısından her çadır 5-10 kişiye ekmek veriyor. Yaylaları geziyorum. Aslında birer çeşme yapılsa, yollara iki greyder vurulsa sorun çözülür. Devlet en azından bu kadarlık bir katkı sağlasın. Yaylalarda hayvansal üretim yapılıyor. Çok fazla çadır gezdik. Sorunlar ortak ve çözümü çok da zor değil. Devletin yaylalardaki üretimi teşvik etmesi ve sorunların çözümü için çalışması lazım."

Sarıçiçek Yaylası'nda hayvancılık yapan, peynir, yağ gibi ürünler üreten yaylacılar ise Ağbaba'ya yaşadıkları sıkıntıları aktardı.