CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "Kemal Kılıçdaroğlu geçmiş tecrübesiyle, devlet adamlığıyla, geçmiş bürokratik deneyimiyle beş gün değil beş saatte bu koalisyonu kuracak güçtedir"

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, " Kemal Kılıçdaroğlu geçmiş tecrübesiyle, devlet adamlığıyla, geçmiş bürokratik deneyimiyle beş gün değil beş saatte bu koalisyonu kuracak güçtedir" dedi. 

CHP Malatya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Ağbaba, 7 Haziran genel seçiminde çıkan sonucun bir uzlaşma gerektirdiğini söyledi.

Milli iradenin, halkın iradesinin seçimlerde bir uzlaşma hükümeti kurulması mesajını verdiğini belirten Ağbaba, halkın bu mesajı iktidarda olan partiye değil muhalefetteki partilere verdiğini, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu konuda üzerine düşen her şeyi yaptığını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin önündeki dönemde sorun yaşamaması için, geçmiş dönemlerde yaşadığı sıkıntıları aşması için bir çok öneriyi gündeme getirdiğini aktaran Ağbaba, şöyle konuştu:

"CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başbakanlık dahi her şeyden fedakarlık edeceğini söyledi. MHP 'nin genel başkanına başbakanlık dahi teklif edildi. CHP, hükümeti kurmada taşın altına elini koyacağını söyledi ve bu süreçte bütün partilerle uzlaşmaya çalıştı. Erdoğan maalesef AKP 'nin baş genel başkanı gibi davranıyor. Kurucusu olduğu partinin batmasını göze alarak Davutoğlu ve AKP üzerine bir karabasan gibi maalesef çöküyor. Cumhurbaşkanı maalesef cumhur kısmını attı, başkan olarak davranmaya çalışıyor ve geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama bir anayasal suç. Fiili olarak başkanlığını ilan etmesi bir anayasal suçtur. Bunu şeye benzetiyorum. PKK sözde doğuda bazı illerde özerklik ilan ediyor onun bununla hiç bir farkı yok. O da anayasal suç bu da anayasal suç."

Ağbaba, birkaç yıldır duran terör olaylarının yeniden başladığını, yoksul evlere ateş düşmeye başladığını bildirdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kuramadığını belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

"Dün MHP ile görüşmesinden sonra hükümetin kurulamayacağı anlaşıldı. Şimdi yapılması gereken, anayasanın emrettiği bir şey var, yapılması gereken şey şu; Kemal Kılıçdaroğlu'na bu görevi vermek. Kemal Kılıçdaroğlu geçmiş tecrübesiyle, devlet adamlığıyla, geçmiş bürokratik deneyimiyle beş gün değil beş saatte bu koalisyonu kuracak güçtedir. Bunun mutlaka verilmesi gerekir. Eğer verilmezse bu bir silahsız darbe olur. Eğer görev oyalanır, ikinci partinin genel başkanına verilmezse bu bir anayasal darbe olur ve bu suç olur. Bu suçtan da kimse kaçamaz. Bunun derhal Kemal Kılııçdaroğlu'na, genel başkanımıza bu görevin verilmesini bekliyoruz."