CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "Herkes her koşulda her zaman barışı savunmalıdır"

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, herkesin her koşulda her zaman barışı savunması gerektiğini bildirdi.

CHP Malatya İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye meclis üyeleri ve parti üyeleriyle birlikte Tecde Mahallesi Muhtarı Ali Yiğiti'i ziyaret eden Ağbaba, mahallelerin sorunları hakkında bilgi aldı.

Seçime giderken Türkiye 'nin daha önce yaşamadığı bir ortamla karşı karşıya kaldığını belirten Ağbaba, şunları ifade etti:

"Suruç'ta 33 gencin katledilmesinin ardından, Türkiye bir ateş çemberine döndü. Iğdır'da 13 Polis, Dağlıca'da 16 asker şehit edildi. Maalesef 90'larda yaşamadığımız şeyleri yaşamaya başladık. Siyasi partilere, kitle örgütlerine saldırılar yaşanmaya başladı. İnsanlar dilinden dolayı, sadece Kürt olduğundan dolayı, esmer olduğu için saldırıya uğruyorsa geldiğimiz nokta çok ürkütücüdür. Tehlikelidir. Herkese bu konuda görev düşüyor. Muhtara da siyasi partilere de sivil toplum kuruluşlarına da görev düşüyor. Biz herkese sağduyu çağrısı yapıyoruz. Herkes her koşulda her zaman barışı savunmalıdır. Kimse kandan beslenmemeli. Kimse kandan oyunu artırmak için uğraşmamalı. Hayatını kaybeden tek kişi bile tüm siyasi partilerin alacağı oydan değerlidir."

Ağbaba; hiç kimsenin konuştuğu dilden, etnik kimliğinden, mezhebinden, siyasi görüşünden dolayı saldırıya uğramamasını istedi.

Yolcu otobüslerine yapılan saldırıları da kabul edilemez olarak değerlendiren Ağbaba, şunları kaydetti:

"Hiç kimse ateşin üzerine benzin dökmemeli. Ateşe suyla gidilmeli. Zorla Atatürk büstlerinin öpüldüğü bir dönemle karşı karşıyayız. Atatürk, Türk bayrağı bizim ortak değerimiz. Türk'ün de Kürt'ün de Alevi'nin de Sünni'nin de ortak değeri. Türk bayrağını kimse değersizleştirmemeli. O bizim, hepimizin ortak değeri. Kimse zorla bayrak astırmak zorunda bırakılmamalı. Büyük acılar yaşıyoruz. Bu acıların sorumlusu o kentlerde yaşayan insanlar değil. Bu acıların sorumlularını başka yerde aramak lazım. Umarım 1 Kasım'dan sonra sorunları gündeme getiren değil, çözen milletvekili oluruz."