CHP Genel Başkanı Yardımcısı Ağbaba'dan ziyaret

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Ağbaba'dan ziyaret
CHP Genel Başkanı Yardımcısı Ağbaba'dan ziyaret
- Ağbaba, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Doğan'ı ziyaret etti

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan'ı ziyaret etti. 

CHP Malatya İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ağbaba, teşkilat üyeleriyle Cem Vakfı Malatya Şubesini ziyaret ederek, Şube Başkanı Doğan'la bir süre görüştü. 

Ağbaba, ziyarette, Doğan'a cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı. 

Cemevleri konusunun  Türkiye 'de yıllardan beri devam eden bir problem olduğunu ifade eden Ağbaba, şöyle devam etti:

"Cemevleri bir çok bahaneye sığınarak yasal ibadethane sayılmıyordu. Biz yıllardır söylüyoruz bir yerin ibadethane olup olmadığına o inanç sahipleri karar verebilir. Bir kişi bile burası benim ibadethanem diyorsa, bizim için söz bitmiştir. Biz bütün inançlara saygılıyız. Devletin de tüm inançlara eşit mesafede durması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde almış olduğumuz bir kararla, Türkiye'de aşılmaz denilen soruna bir çözüm bulduk. Aldığımız kararla CHP'li 229 belediyemiz, cemevlerini yasal ibadethane olarak kabul ettiler ve meclis kararı aldılar. Türkiye'de ilk kez meclis kararıyla cemevlerini yasal ibadethane sayan belediyeler CHP'li belediyeledir. Artık kimse cemevlerinin yasal ibadethane olup olmayacağına karar veremeyecek. 2 Aralık 2014'te alınan bir AİHM kararı var. AİHM kararları bizim yasalarımız bağlıyor." 

Alevilerin sadece cemevleri problemi olmadığını, en önemli sorunun Alevilere yapılan ayrımcılık olduğunu ileri süren Ağbaba, "Okuma yazma oranının en yüksek olduğu bir toplumda, bir tane vali, emniyet müdürü, bürokrat yok. Bırakın bunları son dönemlerde belediyelerde bir tane çöpçü bile kalmadı. Burada Alevi örgütlerine çok büyük görev düşüyor. Bu sorun onların verdiği mücadeleyle son bulacak. Biz de bu mücadelelerinde onların yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

Cem Vakfı Başkanı Doğan da Ağbaba'nın sadece Malatya için değil Türkiye için bir kazanç olduğunu belirterek, "Çalışmalarını hem görsel hem yazılı basından takip ediyoruz. Türkiye'nin kalkınması için, Türkiye'nin birlik ve beraberliği için bu inanç ve azimle çalışan milletvekillerine ihtiyacımız var. Sayın vekilimiz Veli Ağbaba'ya başarılar diliyorum. Dualarımız kendileriyle. İnşallah önümüzdeki dönem Veli Ağbaba'ların sayısında artış olur" değerlendirmesinde bulundu.