CHP Grup Başkanvekili Özel:

CHP Grup Başkanvekili Özel:
CHP Grup Başkanvekili Özel:
- "Türkiye iki seçim arasında çok büyük acılar, hak etmediği şeyleri yaşıyor, bu acıların yaralarını sarmak kolay olmayacak"

MALATYA (AA) -  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Türkiye iki seçim arasında çok büyük acılar, hak etmediği şeyleri yaşıyor, bu acıların yaralarını sarmak kolay olmayacak" dedi.

Ankara'daki terör saldırısında ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden beden eğitimi öğretmeni Ata Önder Atabay'ın cenazesine katılmak için Malatya'ya gelen Özel, beraberinde Genel Başkan yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ile partisinin il başkanlığını ziyarete etti.

Özel, burada yaptığı konuşmada, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı diledi.

Söz konusu saldırıda Malatya'dan çok sayıda kişinin hayatının kaybettiğini anımsatan Özel, "Türkiye iki seçim arasında çok büyük acılar, hak etmediği şeyleri yaşıyor, bu acıların yaralarını sarmak kolay olmayacak. CHP açısından da kolay olmayacak, öyle bir facia, öyle bir katliam ki Malatya'da adeta gençlik kollarımız, il yönetimi çökmüş durumda" dedi.

Özel, Malatya'da neşeli, kalbi insan ve ülke sevgisiyle dolu kardeşlerini kaybettiklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Onların yerini doldurmamız, hakkını ödememiz mümkün değil. Onların hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Onları kaybettiğimiz meydana 'Barış meydanı' isminin verilmesini önermiştik. Terör ve terörle mücadele mağdurları ile ilgili kanunda değişiklik yapılarak hayatını kaybedenlerin ailelerine, sakat kalanların ailelerine verilecek tazminatlar, maaş ve istihdam haklarının sağlanması ile ilgili tekliflerde bulunduk. Bu teklifimizi görünen o ki Adalet ve Kalkınma Partisi 1 Kasım'dan sonraya öteleyerek soğutma telaşında. Barış meydanı önerimizi ise AKP 'li üyeler reddetti ve daha sonra meydanın adı 'Demokrasi meydanı' oldu."

- "Bunun sorumlusu hükümettir"

Sezgin Tanrıkulu da terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Ankara'daki terör saldırısının göz göre göre gerçekleştiğini savunan Tanrıkulu, "Bunun sorumlusu bu hükumettir. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere bu hükümetin bütün kadrolarıdır. Bu kadrolar bu cinayete, katliama izin vermişlerdir. Biz hem Suruç, hem Adıyaman raporuyla bu katliamcıların isimlerine dikkat çekmiş, 'izlenmesi gerekir' demiştik. Ancak izlenmedi ve takip edilmediler. Bile bile bu katliam meydana geldi. Bunun sorumlusu başta Davutoğlu, İçişleri ve Adalet bakanları ile bu hükümetin tümüdür" diye konuştu.

Bir daha böyle olayların yaşanmamasını dileyen Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"İddia ediyorum 'Türkiye IŞİD'i diye bir örgüt 15 Temmuz 2015 tarihine kadar yoktur, tanımlanmamıştır, Türkiye'deki faaliyetleri izlenmemiş ve takip edilmemiştir. Bu örgütün propagandasını yapmak, adam kazandırmak da suç sayılmamıştır. Bu nedenle de Davutoğlu'nun dediği gibi kimse gözaltına alınmamıştır. Tanımlandığı tarih 15 Temmuz 2015 tarihidir o da Yargıtay'ın bir kararı ile olmuştur. Eğer Türkiye IŞİD'i bir terör örgütü olarak görseydi sonuç böyle olmazdı.

Bugün Türkiye'de twit attığı için hapiste olanların sayısı IŞİD nedeniyle tutuklu olanların sayısından daha fazladır. Herkesi tutuklamak, izlemek, takip etmek kolay ama bir tek Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'nin himayesinde olan IŞİD'i takip etmek, izlemek, onları gözaltına almak ve soruşturmak kolay değil. Eğer bu himaye olmasaydı bu katliam olmazdı. Umarım akılları başına gelmiştir. Yakın zamanda başka katliamlara da çanak tutmazlar."

Veli Ağbaba da geçen hafta Ankara'da yaşanan felaketi en çok Malatya'nın hissettiğini söyledi.