Çiftçiler meyveciliği "eğitim kampüsü"nde öğrenecek

Çiftçiler meyveciliği "eğitim kampüsü"nde öğrenecek
Çiftçiler meyveciliği "eğitim kampüsü"nde öğrenecek
- Malatya'da, 60 dönümlük arazide 13 meyve çeşidinden oluşan 5 bin fidanın dikildiği "eğitim kampüsü" kuruldu - Kampüste, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Muş, Van ve Bitlis'ten gelecek çiftçiler ve teknik elemanlar, meyvecilik konusunda uygulamalı eğitim alacak - Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Erdoğan: "Bölgede ve Türkiye'de ilk diyebilirim çünkü Türkiye'de bu kadar büyük bir alanda ve 13 meyve türünde kurulmuş bir deneme alanı yok"

MALATYA (AA) - RAMAZAN KAYA / ORHAN YOLDAŞ - Malatya'da 60 dönümlük arazide 13 meyve çeşidinden oluşan 5 bin fidanın dikildiği " eğitim kampüsü" kuruldu.

Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen "Modern Meyvecilik Eğitim ve Altyapı Projesi", müdürlüğe ait Battalgazi Kampüsü'nde uygulanacak.

Bölgede yetişebilen ve daha önce adaptasyon çalışmaları yapılmış, aralarında kayısı, elma, üzüm, böğürtlen, dut, kızılcık, armut, kiraz, ceviz, erik, ayva, şeftali ve vişnenin de yer aldığı 13 meyve türü, 60 dönümlük araziye dikildi.

Projeyle, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Muş, Van ve Bitlis illerinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine başvuracak çiftçilere ve teknik personele, gelecek yıldan itibaren uzmanlar tarafından "eğitim kampüsü"nde modern meyvecilik eğitimi verilecek.

Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçilerde meyvecilik konusunda büyük eksiklikler tespit ettiklerini söyledi.

Dikim, budama yöntemleri ve hasat konusunda yanlış uygulamaların olduğunu belirlediklerini ifade eden Erdoğan, bunun çözümü için böyle bir projeye karar verdiklerini aktardı.

Kampüste 530 dekar arazileri olduğunu ve bunun 60 dönümlük bölümünü eğitim alanına ayırdıklarını açıklayan Erdoğan, bu kapsamda 13 meyve türünden oluşan yaklaşık 5 bin fidanın dikimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Erdoğan, amaçlarının modern üretim ve yetiştirme tekniklerini denemek, bölgeden gelecek çiftçiler ve teknik elemanların yerinde uygulamalı eğitimle meyvecilik konusundaki bilgilerini ve eksikliklerini tamamlamak olduğunu ifade etti.

- " Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağımızı inanıyoruz"

Farklı dikim aralıkları, farklı budama ve terbiye yöntemleri, örtü gölgeleme sistemleri, sulama sistemleri, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi konuları hem uygulayacaklarını hem de çitçilere yerinde göstereceklerini anlatan Erdoğan, "Yani burası tamamen bir eğitim alanı. Meyvecilik konusunda yapılacak bütün çalışmaların ve eksikliklerin burada tamamlanacağına inanıyoruz. İleride, burası gerçekten bir eğitim kampüsü olacak. Bu şekilde biz hem bölge meyveciliğine hem Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Bu amaçla da bu projeyi gerçekleştirmiş olduk" diye konuştu.

Teknik eleman ve çiftçilerin eğitimlerini aldıktan sonra gittikleri bölgelerde, burada gördüklerini uygulama imkanı bulacağını dile getiren Erdoğan, projenin meyvecilik sektörüne olumlu katkısı olacağına dikkat çekti. 

- "Türkiye'de ilk"

Erdoğan, bu kadar büyük bir alanda ilk defa böyle bir projenin hayata geçirildiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Bölgede ve Türkiye'de ilk diyebilirim çünkü Türkiye'de bu kadar büyük bir alanda ve 13 meyve türünde kurulmuş bir deneme alanı yok. Biz bunu ilk defa bu bölgede, DAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteğiyle yapmış olduk. Bu sene, ilk. Gelecek yıllarda bu projenin çok daha göze hitap edeceğini ve bölgeye eğitim açısından, meyveciliğin gelişmesi açısından çok daha yararlı olacağı kanaatindeyim."

Projelerine, DAP Bölge Kalkınma İdaresinin yaklaşık 115 bin lira destek verdiğini kaydeden Erdoğan, eğitim faaliyetlerine gelecek yılın bahar döneminde başlayacaklarını sözlerine ekledi.