"Çınarlara Şefkat Eli"

"Çınarlara Şefkat Eli"
"Çınarlara Şefkat Eli"
- Yeşilyurt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca başlatılan projeyle bir yıl süreyle ilçede yaşayan 42 yaşlının evlerinin genel temizliği yapılacak, çamaşırları yıkanıp ütülenecek, yemekleri pişirilecek ve temel ihtiyaçları karşılanacak

MALATYA (AA) - Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının "Çınarlara Şefkat Eli Projesi" ile bir yıl süreyle 42 yaşlının evlerinin genel temizliği yapılacak, çamaşırları yıkanıp ütülenecek, yemekleri pişirilip evlerinin temel ihtiyaçları karşılanacak. 

 

 

 

 

 

Vali Süleyman Kamçı, "Çınarlara Şefkat Eli" ile "Sessiz Adımlar Tüm Okullarda" projelerinin tanıtımı dolayısıyla bir otelde düzenlenen toplantıda, sağlık ya da daha farklı bir sorun nedeniyle yardıma muhtaç insanların ve yaşlıların kapılarını çalmanın, hatırlarını sormanın, temizliklerini yapıp, yemeklerini pişirerek yalnız olmadıklarını hissettirmenin ulvi bir görev olduğunu söyledi.

Yaşlısına sahip çıkmayan bir toplumun geleceğine sahip çıkamayacağını ifade eden Kamçı, milletin geleceği çocuklara sahip çıkılmasının, milletin geleceğini teminat altına almak demek olduğunu bildirdi. Kamçı, ayrıca özel eğitime ihtiyaç duyulan çocukların ellerinden tutmanın ve onlara sosyal, sportif beceriler kazandırmanın insani bir görev olduğuna dikkati çekti. 

AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın da ihtiyaç sahibi vatandaşları koruyup gözetmenin devletin asli vazifesi olduğunu belirterek, "Asli görevlerimizden biri gençliğini bu ülke, devlet için harcamış olan ondan sonra kendisi muhtaç duruma gelen yaşlılarımıza bakmaktır" dedi.

İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ise "Çınarlara Şefkat Eli Projesi" ile bir yıl boyunca 17 mahallede ikamet eden yaşlı çiftlerle, tek başlarına yaşayan yaşlılar olmak üzere toplam 42 evin genel temizliğinin yapılacağını belirtti.

Yaşlıların çamaşırlarının yıkanıp ütüleneceğini ve yemeklerin pişirileceğini kaydeden Babahanoğlu, ayrıca evlerin temel ihtiyaçlarının da karşılanacağını söyledi. 

Babahanoğlu, "Sessiz Adımlar Bütün Okullarda Projesi" ile hafif ve orta düzeyde mental, öğrenme yetersizliği bulunan ve otistik çocukların spor etkinliklerine katılarak, sosyal yönlerini geliştirdiklerini belirtti. Projeye katılan sporcuların çeşitli yarışmalarda altın madalyalar kazandığını kaydeden Babahanoğlu, projenin başarıya ulaştığını ifade etti. 

Konuşmaların ardından başarılı sporculara protokol tarafından çeşitli ödüller verildi.

Tanıtım toplantısına, Malatya İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Hasan Aksoy, Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat da katıldı.