Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Akın'dan Yazıhan'a ziyaret

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Akın'dan Yazıhan'a ziyaret
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Akın'dan Yazıhan'a ziyaret
MALATYA (AA) - Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, hayvan yetiştiricilerini ziyaret ederek sürülerin durumu...

MALATYA (AA) - Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, hayvan yetiştiricilerini ziyaret ederek sürülerin durumu hakkında bilgi aldı.

Yazıhan Hamidiye Mahallesi'ndeki ziyarette konuşan Akın, ilkbaharla kuzuların doğmaya başladığını, yetiştiricilerin mayısın başından itibaren hayvanları yaylalara çıkarmaya başlayacağını söyledi.

Bu yıl yeterli yağış nedeniyle yetiştiricilerin sıkıntı çekmeyeceğini belirten Akın, "Bu sene bereketli geçecek. Maşallah, ot bol, su bol, derelerde gürül gürül sular akıyor. Biz yetiştiricilerimize bu işi bilinçli şekilde yapmalarını söylüyoruz. Girdisi az olan doğal hayvancılık yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Akın, Gıda , Tarım ve Hayvancılı Bakanlığının verdiği koç ve yüzde 50 ağıl desteğinden üreticilerin en iyi şekilde faydalanması için bilgi verdiklerini belirtti.

Yetiştirici Ali Özhanlı ise yaklaşık bir ay sonra hayvanları yaylaya götüreceklerini kaydederek, "Orada ot daha mükemmel. Koyunlarımızın tamamı hemen hemen doğum yaptı. 260 küçükbaş hayvanımız var, 220 tanesi anaç, 200 kuzuyla 460 küçükbaş hayvanımız oldu. Bu senenin bereketli ve verimli olacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı. 


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  keçi

  ,

  Birlik