Darendeli gençler engellilerle bir araya geldi

Darendeli gençler engellilerle bir araya geldi
Darendeli gençler engellilerle bir araya geldi
MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesinde faaliyet gösteren Darende Güldeste Derneği üyesi gençler, "Bilinçli Gelecek Bilinçle Gelecek" projesi...

MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesinde faaliyet gösteren Darende Güldeste Derneği üyesi gençler, "Bilinçli Gelecek Bilinçle Gelecek" projesi kapsamında rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek, engellilerle bir araya geldi. 

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, dernek yönetiminin de eşlik ettiği ziyarette, engellilerin bulunduğu rehabilitasyon merkezindeki hastalarla sohbet eden gençler, ayrıca merkezdeki derslikleri, etkinlik salonlarını ve idari bölümleri gezdi. 

Bilinçli Gelecek Bilinçle Gelecek projesi koordinatörü Akif Ateş, proje kapsamında gençlerin engellilerle sohbet ederek, birlikte zaman geçirmenin keyfini yaşadıklarını ifade etti. 

Engellilere sahip çıkmanın kendilerine mutluluk verdiğini belirten Ateş, "Mutlu ve huzurlu bir toplum yaratmanın en önemli şartı, bütün bireylerin eşit şartlarda, ortak bir amaç etrafında, birbirini anlayarak ve destek vererek, zorlukları birlikte göğüsleyerek ileriye bakabilmelerini sağlamaktır. Günümüzde engelliliğin geniş çapta bir insan hakları meselesi olduğu kabul edilmiştir. Engellilerin topluma dahil edilmesi, bir haktır" değerlendirmesinde bulundu.

Ateş, nüfusun önemli bölümünü oluşturan engellilerin eğitim , istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimlerinin toplum içinde sağlanması ilkesinden hareketle engellilerin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, kolaylaştırılmasının en önemli hedef arasında olması gerektiğini vurguladı.


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Sohbet

  ,

  Yaşam

  ,

  Proje

  ,

  toplum

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  sosyal