Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler

Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler
Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler
- Malatya Barosu Başkanı Han: - "Hukuk insanlarına ve güvenlik güçlerimize yapılan son saldırı olmasını diliyoruz" - Şanlıurfa Barosu Başkanı Delebe: - "Elçi'nin hayattan koparılması yüreklerimize ateş düşürdü, bizlere tarifsiz acılar yaşattı"

MALATYA / ŞANLIURFA (AA) - Malatya ve Şanlıurfa Barosu üyeleri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği ve iki polisin şehit olduğu terör saldırısına tepki gösterdi.

Malatya'da adliye binasında bir araya gelen Baro Başkanı Enver Han ve avukatlar, Elçi ve şehit polisler için saygı duruşunda bulundu.

Han, burada yaptığı konuşmada, nereden ve kimden gelirse gelsin şiddetin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Baroların, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumakla mükellef olduğunu vurgulayan Han, "Tüm baro başkanlarının ortak paydası hukukun üstünlüğü ve adalettir. Barolar 78 milyon vatandaşımızı hukukun üstünlüğü ve adalet paydasında kucaklaştırmak için kararlılıkla mücadele etmektedir" dedi.

Han, Tahir Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı ve polislere yapılan saldırının kabul edilemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Hukuk insanlarına ve güvenlik güçlerimize yapılan son saldırı olmasını diliyoruz. Ülkemizde süren çatışma ortamının bir an önce sonlandırılması tek dileğimizdir. Artık ocaklara düşen son ateş olsun. Ülkemizde kardeşlik ve barışın egemen olmasını diliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun insan hakları ve hukuk üstünlüğü açısından kabul edilebilir olmadığını görmekteyiz. Olayın aydınlatılması, faillerin ortaya çıkması ve hukukun önünde cezalandırılmalarını beklemekteyiz. Saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Baro Başkanımız ve şehit polislerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, hukuk camiasına, emniyet teşkilatına başsağlığı, Cumhuriyet Başsavcımıza ve yaralı polislerimize geçmiş olsun diliyoruz."

-Şanlıurfa

Şanlıurfa Barosu üyeleri de Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği ve iki polisin şehit olduğu terör saldırısına tepki gösterdi.

Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar adına basın açıklaması yapan Baro Başkanı Hikmet Delebe, saldırıyı şiddetle kınadıklarını, failleri lanetlediklerini söyledi.

Saldırıda yaşamını yitiren Elçi'nin, hayatını barışa adadığını ve bölge halkı tarafından sevilen bir hukukçu olduğunu belirten Delebe, saldırının Elçi'ye değil Türkiye'ye yapıldığını ifade etti.

Elçi'nin bıraktığı barış mirasına sahip çıkacaklarını dile getiren Delebe, şunları söyledi:

"Elçi'nin hayattan koparılması yüreklerimize ateş düşürdü, bizlere tarifsiz acılar yaşattı. O, seçkin bir hukukçu, bir insan hakları savunucusu, anlayışlı, esprili arkadaş, samimi bir dost, özverili bir eş ve şefkatli bir babaydı. Toplantılarımızda, basın açıklamamızda her zaman yumuşak bir üslup kullanan, uzlaşmayı esas alan, gri rengi ortaya çıkaran anlayışlı bir başkandı. Tahir Elçi, hiçbir zaman çatışmacı ve ayrıştırıcı bir dil kullanmadı. Her zaman diyalogdan ve uzlaşmadan yanaydı."

Gruptakiler daha sonra Elçi ve şehit polisler için saygı duruşunda bulundu.