Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Anadolu Gençlik Derneği Malatya Şubesi üyeleri, saldırılara tepki gösterdi

MALATYA (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Malatya Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Ellerinde Doğu Türkistan ve Türk bayrağı bulunan dernek üyeleri, Soykan Parkı'nda bir araya geldi.

Grup adına konuşan AGD Malatya Şube Başkanı Tayyar Emre, 66 yıldır Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

"İşgalci Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskı ve tahakkümünü arttırmasında özellikle ramazan ayını seçmesinin Müslüman halkı provoke etmeye yönelik bir strateji olduğunu" ifade eden Emre, "Geçtiğimiz hafta içerisinde sadece ve sadece oruç tuttukları için 100'e yakın kardeşimiz şehit edilmiştir. Yaşanan arbedelerde tartaklanan ve yaralanan kardeşlerimizin sayısı belli değildir. İşgalci Çin yönetimi, Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve işçilerin oruç tutmasına müsaade etmemektedir. Aynı şekilde namaz kılanlara da müsaade etmemektedir" diye konuştu.

Emre, Çin yönetiminin bu uygulamalarına karşı İslam ülkeleri, uluslararası insan hakları platformları ve Türkiye 'nin teyakkuz halinde olması gerektiğini ifade etti.