Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü
Dünya Çocuk Hakları Günü
MALATYA (AA) - Malatya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Esra Genç, Çocuk Hakları Sözleşmesinin bütün dünya çocuklarının insan hakları...

MALATYA (AA) - Malatya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Esra Genç , Çocuk Hakları Sözleşmesinin bütün dünya çocuklarının insan hakları yasası olduğunu söyledi.

Genç, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla baroda düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye 'nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, yaşama, gelişme, korunma ve katılıma ilişkin bütün hakların, hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün çocuklara eşit olarak tanınması ilkesini getirdiğini ifade etti.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çocukların bir takım sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Genç, "Ülkemizde ve dünyada, her türlü işkence, terör ve kötü muameleye maruz kalan, savaşlar ve silahlı çatışmalarda ölen, tecavüz ve işkenceye uğrayan, asker olarak kullanılan, göçe zorlanan, mülteci olan, açlık ve yoksulluk içerisinde milyonlarca çocuk bulunmaktadır" dedi.

Genç, çocukların daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmeleri için başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partilerin, partiler üstü bir anlayışla meseleye bakarak, çocukların maruz kaldıkları sıkıntılara kalıcı çözümler üretmeleri gerektiğini söyledi.

 Toplantıya, Malatya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri de katıldı.