Dünya KOAH Günü

Dünya KOAH Günü
Dünya KOAH Günü
- Malatya Halk Sağlığı Müdürü Şener: "Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH var"

MALATYA (AA) - Malatya Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı'na (KOAH) dikkat çekti.

Şener, dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl Dünya KOAH Günü kapsamında "yürüyüş" temasının ele alındığını kaydetti.

Nefes darlığına sebebiyet veren ilerleyici akciğer hastalığı KOAH'ın tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşılık kamuoyunda yeterince bilinmediğini ifade eden Şener, "Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH var" açıklamasında bulundu.

Türkiye 'de solunum sistemi hastalıklarının en sık görülen 4. ölüm nedeni olduğunu bildiren Şener, bu ölümlerin yüzde 61,5'inin KOAH'tan kaynaklandığını kaydetti.

KOAH ile igili bilinen en önemli risk faktörünün sigara kullanımı olduğunu bildiren Şener, "KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH'lı bir hastanın yapması gereken ilk iş, sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmaktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması önemli bir adımdır. Sağlığın iyileştirilmesi ve korunması için haftanın en az 5 günü, günde en az 30 dakika süreyle yürüyüş gibi orta yoğunlukta fizik aktivite önerilmektedir" ifadesini kullandı.