Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Dünya Sigarayı Bırakma Günü
- Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü, mesaj yayımladı

MALATYA (AA) - İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Mesajda, sigara kullanımının, aktif ve pasif sigara içiciliğiyle hastalıklara, sakatlıklara ve ölümlere yol açarak kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği belirtilerek, sigara içmenin mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olduğu vurgulandı. 

Tütün kontrolünde temel amacın başta kanser olmak üzere birçok hastalığa doğrudan ya da dolaylı sebep olan tütün ve tütün ürünlerinin tüketimini azaltmak, yok etmek ve tütün dumanına pasif maruziyeti ortadan kaldırmak olduğu kaydedilen açıklamada, sigaranın yarattığı her türlü olumsuzluğa karşı dünyada giderek artan bir duyarlılık oluştuğu ifade edildi. 

Sigara içiminin dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Her 10 erişkinden birisinin bu nedenle yaşamını kaybettiği düşünülmektedir. Havadaki tütün dumanının birçok hastalığa ve ölüme yol açtığı bilinmektedir. Bugün başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyondur. Alışkanlıklar değiştirilmedikçe kansere bağlı ölümlerin artacağı bilinen bir gerçektir. Tütün ve tütün ürünlerinin zararları konusunda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ilimizde özellikle risk grupları olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek eğitimler yapmaktayız. 18 yaşından küçük çocuklara yasak olan sigara satışının engellenmesi için Valilik İl Tütün Denetim Ekiplerimiz tarafından denetimlerimiz aralıksız devam etmektedir." 

Çocukların yanında, özellikle evde ve araç içinde sigara içilmesinin aynı zamanda anne ve babasını model alan çocuklarda sonraki yıllarda sigara içme alışkanlığının gelişmesini kolaylaştırdığına işaret edilen açıklamada, sigaranı sadece içen kimseye değil, çevredekilere de zarar verdiği belirtildi.

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların Malatya Devlet Hastanesindeki Göğüs Hastalıkları uzmanlarına  başvurmaları önerildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle sağlığın parayla satın alınamayacağını ve pazarlığı olamayacağını belirtir, bu yönde vatandaşlarımızın sağlığının korunmasının Anayasal görev ve sorumluluklarımız olduğunu hatırlatarak, tüm halkımızın 'Havanı Koru' programına destek vermelerini bekliyoruz. Sağlıklı bir yaşam için gelecek nesilleri tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından koruyalım. Sigarasız bir gelecek için el ele verelim. Gün bugündür. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde havamızı korumaya devam edelim."