Dünyanın en iyi 10. hocası Türkiye'den seçildi

Dünyanın en iyi 10. hocası Türkiye'den seçildi
Dünyanın en iyi 10. hocası Türkiye'den seçildi
- Arnis kali escrima sporunda Malatyalı Mustafa Günaydın, WSEF'in dünyada 9 kişiye verdiği "6. grand master" unvanını alan ilk Türk oldu - Günaydın: - "Dünyadaki en büyük hocalar arasında beni seçmelerini beklemiyordum"

MALATYA (AA) - Filipinler'in milli sporu arnis kali escrimada, World Serrada Escrima Federation'nun (WSEF) daveti üzerine Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Malatyalı sporcu Mustafa Günaydın, federasyonun dünyada 9 kişiye verdiği "6. grand master" unvanına layık görülen ilk Türk oldu.

Spora 1979 yılında tekvandoyla başlayan, bir dönem tekvandoda Milli Takım antrenörlüğü de yapan Günaydın, daha sonra tekvando hakemliği görevini yürüttü. 1994 yılında Almaya'da Filipinler'in milli sporu arnis kali escrimayla tanıştıktan sonra bu sporda ustalaşarak, öğrenci yetiştirmeye başlayan Günaydın, başarısını 6. derece "grand master" unvanıyla taçlandırdı. 

Günaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekvandoyla uğraşırken Almanya'da tanıştığı arnis kali escrima sporuna ilgi duymaya başladığını söyledi. 

Filipinler'in yakın savunma sporu arnis kali escrimayı öğrenebilmek için yurt dışına seminer ve kamplara katıldığını anlatan Günaydın, Avrupa'nın en iyi hocalarıyla antrenman yapma fırsatı bulduğunu belirtti.

Eğitimlerin ardından ülkesinde, polisler, özel güvenlik görevlileri gibi farklı meslek gruplarına yönelik eğitimler verdiğini kaydeden Günaydın, WSEF tarafından geçtiğimiz aylarda Amerika'ya arnis kali escrima eğitimi için davet edildiğini aktardı. Günaydın, "San Francisco'da dünyanın en iyi 20 escrima hocasını seçmişlerdi. İlk defa da Türkiye'den birini çağırdılar. O da hamd olsun bize nasip oldu. 20 kişi Amerika San Francisco'da 5 gün bıçaklı eğitim gördük. 5 gün de Atlanta Georgia'da sopalı saldırı ve savunmalarını gördük. Son 5 gün de Sacramento'da çalıştık" diye konuştu.

Organizasyonu yapanların, 20 kişi içinden sadece en başarılı bir kişiyi sınava alacaklarını söylediğini aktaran Günaydın, "Ben gittiğimde açıkça söylemek gerekirse pek ümitli değildim. Çünkü ilk defa bir Türk çağırmışlardı. 15 günlük eğitimden sonra dünya federasyonunun temsilcileri, 'En başarılı kişiyi açıklayacağız' dediler.  Benim ismimi söylediler. Ben önce çok şaşırdım ve sevindim, hiç beklemiyordum. Dünyadaki en büyük hocalar arasında beni seçmelerini beklemiyordum" dedi. 

WSEF Başkanı Grand Anthony Davis'in kendisinin tekniğini çok beğendiğini belirten Günaydın, şöyle devam etti:

"Dünya federasyonu jürisi geldi. Jüri önünde sınav oldum. Sınavda önce bana '3. derece grand master' unvanı verdiler. Çok sevindim. 3. derece grand master almak bir Türk için çok büyük bir şey, ilk defa bir Türk'e 3. derece unvan vermişlerdi. Ben ona bile çok sevinirken otele gittiğimde federasyonun genel sekreteri beni aradı. Toplantı yapmışlar, tekniklerimi çok beğendikleri için en üst düzey seviye olan 6. derece grand master unvanına terfi edilmeme karar vermişler." 

- Angel Cabales'in kılıcı hediye edildi 

WSEF'in bugüne kadar sadece 9 kişiye 6. derece grand master unvanı verdiğini dile getiren Günaydın, "10. kişi ben oldum. Hamd olsun şu anda WSEF'in en başarılı 10 üstadından biri benim. Bu büyük başarıyı Türkiye'ye getirdiğim için çok mutluyum. Bir Türk, bir Malatyalı olduğum için çok mutluyum. 6. grand master unvanına terfi edildikten sonra WSEF Başkanı Anthony Davis, bu sporun pirlerinden, 25 yıl önce ölen Angel Cabales'in kendisine hediye etmiş olduğu bu kılıcı sınavdan sonra bana hediye etti" diye konuştu.

Günaydın, 150 yıllık geçmişe sahip kılıcın daha önce Filipinliler tarafından kullandığını söyledi.

Halen öğrenciler yetiştirmeye devam ettiğini belirten Günaydın, Suudi Arabistan tarafından davet edildiğini dile getirerek, "Ocak veya şubat gibi Riad'a gidip oradaki askeri kurmay akademisindeki öğrencilere, subaylara ders vereceğim. Ayrıca yine Arabistan'dan bir petrol şirketi özel güvenlik görevlilerini eğitmem için bana ulaştı" dedi.