Enerji Verimliliği Haftası

Enerji Verimliliği Haftası
Enerji Verimliliği Haftası
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla, vatandaşlara enerji tasarrufu konusunda uyarılarda...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla, vatandaşlara enerji tasarrufu konusunda uyarılarda bulundu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, elektrik enerjisinin ülkemizde üretildiği, güneş ışığı ve sulardan doğal enerji olarak yararlanıldığı, kömür rezervlerinin giderek azalmasından dolayı dışarıdan ithal edilmeye başlandığı, petrol ve doğalgazın ise tamamına yakınının yurt dışından temin edildiği hatırlatıldı.

Bilimsel verilere göre, Türkiye 'nin küresel ısınmanın etkilerini en önce ve şiddetli şekilde yaşayacak ülkelerin başında geldiği belirtilen açıklamada, 2014 yılı içerisinde açıklanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Raporu'nda, küresel ısınmanın son 50 yılda yüzde 90 oranında insan eliyle artığı ve önlem alınmazsa süreceğinin resmen ilan edildiği vurgulandı. 

Malatya Büyükşehir Belediyesinin şehir içi ulaşımda kullanacakları trambüsle fosil yakıtlara göre yüzde 75 daha az yakıt kullanarak, hem enerji tasarrufu yapılacağı hem de petrol türevi yakıt kullanımı azaltılarak sera gazı salınımının asgari düzeyde tutulmuş olacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Katı atık sahamızda üretilen günlük 2,2 megavatlık elektrik enerjisiyle ülke ekonomisine önemli katkıda bulunulmaktadır. Saniyede bir damla su akıtan bir musluk günde 500 litre su kaybına neden olur. Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırılmamalıdır.  Beyaz eşya alırken A sınıfı enerjililer tercih edilmeli. Tasarruflu ampullerle yüzde 80'e varan tasarruf sağlanabilir. Kullanılmayan zamanlarda şarj aleti, televizyon, bilgisayar ve radyo gibi elektrik aletleri prize takılı bırakılmamalı. Takılı bırakılan aletler elektrik çekmeye devam eder. Kış mevsiminde ortam sıcaklığındaki bir derecelik azaltmayla yakıt tüketiminde yüzde 5-7 oranında tasarruf sağlanabilir."