Geleceğin hemşireleri Almanya yolcusu

Geleceğin hemşireleri Almanya yolcusu
Geleceğin hemşireleri Almanya yolcusu
- Darende Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölümünde okuyan öğrenciler, staj için Almanya'ya gidecek

MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesinde Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölümünde okuyan öğrenciler, Erasmus Plus Programı kapsamında staj için Almanya'ya gidecek.

Avrupa 'daki hemşirelik uygulamalarının yerinde görülmesi ve "Diyabet hastalarında Ayak Bakımı" stajına yönelik proje kapsamında 18 öğrenci ve 2 rehber öğretmen Almanya'da 23 gün staj yapacak.

Proje çerçevesinde öğrenciler Almanya'nın Düseldorf, Berghauser ve Recklinghausen'deki çeşitli hastane ve rehabilitasyon merkezlerinde, hemşirelik uygulamalarıyla ilgili gözlemde bulunarak pratik eğitim alacak.

Darende Kaymakamı Ali Türk, staj için yurtdışına çıkacak öğrencileri okullarında ziyaret etti.

Teorik olarak gördükleri eğitimleri yerinde görme ve öğrenme imkanı sağlaması açısından bu tür projelerin büyük önem taşıdığına vurgu yapan Türk, "Farklı kültürlerin, bireylerin eğitimi ve gelişimi üzerindeki etkilerini ve uygulama farklılığını göreceksiniz. Daha sonra hem kendi okulunuzda hem de sonraki meslek hayatlarınızda kullanacağınız yararlı bilgiler kazanacaksınız. Elde edeceğiniz bu bilgi ve birikim sizler için önemli bir tecrübe olacak. Uzun aynı zamanda kısa bir süre olan 23 günlük staj süresi gözlem yaparak ve bol bol not alarak geçirmenizi tavsiye ederim" diye konuştu.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finanse edilen staj çalışması hakkında bilgi veren Darende Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Harun Gündüz de öğrencilerin kendi alanlarıyla ilgili mesleki staj çalışmasının yararlı olacağını, farklı bir ülke ve medeniyet görmelerinin onların hayatlarında ayrı bir yer edeceğini söyledi.

Staj programının öğrenciler açısından çok sayıda ilklerin yaşanmasına sahne olacağını belirteh Gündüz, "Kısıtlı imkanların bulunduğu köylerde doğan ve yaşadıkları ilin ve hatta ilçenin dahi dışına çıkmamış bu öğrencilerimiz, hayatlarında ilk defa bir uçağa binmenin de heyecanını yaşayacaklar. Hatta çoğu insanın aylarca para biriktirip hayalini kurduğu yurt dışı seyahatine, bu öğrenciler hiçbir ücret ödemeden gitmiş olacaklar" dedi.

Yurtdışına çıkacak olmanın heyecanını taşıdıklarını belirten öğrenciler de yeni bir ülke, yeni bir medeniyet, yeni insanlar tanıyacakları için kendilerini çok şanslı hissettiklerini dile getirdi.