Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Eski İçişleri Bakanı Ala: - "(HDP'nin Anayasa Mahkemesine bireysel başvurusu) Bunu başarı elde edilemeyecek bir yarışı gözden kaçırma operasyonu olarak görüyorum"

MALATYA (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP'nin Anayasa Mahkemesine bireysel başvurusunu, başarı elde edilemeyecek bir yarışı gözden kaçırma operasyonu olarak gördüğünü söyledi.

Ala, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı'yı ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada, siyasal istikrarın seçimle, sandıkla ve sandıktaki sonuçla sağlandığını belirtti. 

Seçimin, Türkiye'nin siyasal istikrarına katkı sağlayacak, onu daha da ileriye taşıyacak şekilde sonuçlanmasının önemine değinen Ala, milletin eski günlere dönmek istemediğini ifade etti. 

Ala, sandıktan, 2002'den bugüne kadar elde ettikleri başarıyı daha da ileriye götürecek, 2023 hedeflerine ulaştıracak bir sonuç çıkmasını beklediklerini anlattı. 

Milletin, istikrarın arkasında duracağına inandığını vurgulayan Ala, bu istikrarla hem Türkiye'ye, hem bölgeye hem de Malatya'ya ellerinden gelen katkıyı sağlayacaklarını bildirdi.

 

Ala, "Sandığa gidecek iradenin tehdit ortamı içerisinde gitmesi zinhar kabul edilemez, buna fırsat verilemez" değerlendirmesinde bulundu. O iradenin Ankara'ya gittikten sonra hiç kimseye teslim edilmeyeceğini dile getiren Ala, "Bu kadro, halktan aldığı iradeyi hiç kimseye teslim etmeyeceğinin tecrübesiyle milletimizin huzurlarındadır ve o tecrübeye de hepimiz saygı gösteriyoruz. O tecrübenin daha da gelişmesi ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

- HDP'nin Anayasa Mahkemesine başvurması

Ala, bir gazetecinin HDP'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın faaliyetlerinin engellenmesiyle ilgili tedbiren karar verilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, bu konuda Yüksek Seçim Kurulu'nun kararını verdiğini kaydetti.

Siyasi mevzuların sandıkta halledilmesi gerektiğine dikkati çeken Ala, şöyle devam etti:

 "Her cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye krize girmiştir ama biz anayasa reformuyla yine bir kriz daha olmaması için çok güzel bir düzenleme yaptık ve dedik ki bundan sonra cumhurbaşkanını halk seçecek. Halk da seçimini yaptı ve önceden kriz olarak önümüze çıkan cumhurbaşkanı seçim süreçleri şimdi bir fırsat olarak önümüze çıkmaya başladı."

Ala, "14 partinin bir araya gelip çatı adayı olarak belirlediği cumhurbaşkanı adayının" oturan, mevzuata uygun ve mevzuatın sınırları içerisinde bir cumhurbaşkanlığı yapacağını söylediğini anımsatarak "Ama bizim Sayın Cumhurbaşkanımız, yüzde 52 oyla, milletin oyuyla, çalışan bir cumhurbaşkanı olacağını baştan söyleyerek seçildi. Şimdi de çalışıyor. Allah yolunu açık etsin. Bize de çalışan bir cumhurbaşkanı lazım. Onun için çalışan bir cumhurbaşkanıyla, çalışan bir başbakanla rekabet etmenin yolu çalışmaktır. Milletin derdine deva olacak projeler üretmektir. Yoksa prosedürleri mahkemelere taşımak değildir. Bu acziyet ifade eder" değerlendirmesinde bulundu.

Demokrasilerde, seçim meydanları ve sandığın bu meselelerin en çok tartışılacağı yerler olduğunu aktaran Ala, başvuruyu, başarı elde edilemeyecek bir yarışı gözden kaçırma operasyonu şeklinde değerlendirdiğini söyledi.

Ala, "Meydanlara bakılmasın, siyasi projelere bakılmasın, siyasi hedeflere bakılmasın da başka konular tartışılsın diye bir siyasi manevra olarak değerlendiriyorum. Bunlar mesafe aldırmaz. Mesafe aldıracak şey milletin derdiyle hemdert olmaktır, milletin meseleleriyle uğraşmaktır, milletten taraf olmaktır" diye konuştu.

- "Siyasi alandaki işleri siyasi alanda yürütmek daha anlamlı"

Demokrasinin halkın yönetimi olduğunu vurgulayan Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğer seçilerek geldiyseniz halkın isteklerine, itirazlarına bigane kalamazsınız. Bunu da zaten Sayın Cumhurbaşkanından beklemek beyhudedir. Yıllardır bu ülkede siyasetle ne elde ettiyse, hangi başarıyı elde ettiyse milletle elde etmiştir ve milletle yol yürümenin en güzel örneklerini ortaya koymuştur. Bunlar izahtan varestedir. Sayın Cumhurbaşkanı, milletten aldığı yetkiyi milletin talepleri doğrultusunda kullanmaktadır. Türkiye'nin de böyle bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Hatta Türkiye'nin sistem değişikliği yaparak böyle bir başkanlık sistemine ihtiyacı olduğu da bizim tarafımızdan dile getiriliyor, söyleniyor. Saklı, gizli de bir şey değil. Onun için siyasi alandaki işleri, rekabeti siyasi alanda yürütmenin daha anlamlı olduğu kanaatindeyim."

Ala, daha sonra partisinin Merkez Battalgazi ilçesindeki seçim bürosunun açılışını yaptı. Malatya 4. Anadolu Kitap Fuarı'na da giden Ala, stantları gezdi.