Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden çiftçilere uyarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden çiftçilere uyarı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden çiftçilere uyarı
MALATYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çiftçileri sahte ve taklit gübreye karşı uyardı.İl Müdürü Ali Selvi, yaptığı yazılı...

MALATYA (AA) -  Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çiftçileri sahte ve taklit gübreye karşı uyardı.

İl Müdürü Ali Selvi, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim gereğince tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması nedeniyle gübre sektörünün hareketlendiğini ve bu hareketliliği fırsat bilen kötü niyetli kişilerin piyasaya sahte ve taklit ürünler sunabileceklerini belirtti.  

Sahte ve taklit ürünlerin piyasaya arzının engellenmesi için üretici ve ithalatçı firma ile satış sözleşmesi bulunmadan ürün pazarlayan dağıtıcıların tespit edilmesi halinde, satış yerleri ve depolarında bulunan ürünlerden numune alınarak, ürünleri temin ettikleri firmaları ispat etmelerinin isteneceğini ifade eden Selvi, ispat edemeyen ve belge sunamayanlar hakkında mevzuata ve 4703 sayılı kanuna göre işlem yapılacağını bildirdi.

Denetimler sonucunda taklit ve sahte gübre pazarlayan dağıtıcıların genellikle üretici firması ile dağıtıcılık sözleşmesi olmadan ürün pazarladıklarını gözlemlediklerini aktaran Selvi, şunları kaydetti:

"Bu nedenle, çiftçilerimiz gübre alırken alacakları ürünün bakanlığımızca onaylı (tescil belgesi, lisans belgesi, etiket örneği ve üretici firma ile olan satış sözleşmesi mevcut olan) ürünler olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayan dağıtıcılardan, kamyon ve benzeri araçlarla seyyar ürün satışı yapan kişilerden ürün alınmamalıdır. Bu durumdaki satıcıların derhal il, ilçe müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çiftçilerimiz toprak analizi yaptırmadan gübre kullanmamalıdır. Bilinçsizce gübre kullanımı ekonomik olmayıp, çevresel ve tarımsal açıdan birçok sorunları beraberinde getirecektir.


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Fırsat

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  belge

  ,

  Lisans

  ,

  firma

  ,

  Karşı