Hafriyat atıklarının depolanmasına standart getirildi

Hafriyat atıklarının depolanmasına standart getirildi
Hafriyat atıklarının depolanmasına standart getirildi
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, hafriyat atıklarının toplanması ve depolanmasıyla ilgili standartları belirledi. Belediyeden yapılan...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, hafriyat atıklarının toplanması ve depolanmasıyla ilgili standartları belirledi. 

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının sadece eski çöp alanı olarak bilinen Battalgazi ilçesinin Orduzu bölgesindeki Karamildan Tepesi ile Yassı Tepesi arasında kalan alana dökülebileceği, buraya dökülen hafriyat atıklarının da ayrıştırılarak geri dönüşüme katkı sağlayacağı belirtildi. 

Hafriyat atıklarının belirlenen alan dışında, rastgele yerlere dökülmesinin önlenmesi için Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından 24 saat görev yapacak 7 mobil ekip oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, bugüne kadar hafriyat alanı dışındaki alana döküm yaptığı tespit edilen 7 kurum, 8 şirket ve 21 şahsa toplam 92 bin 400 lira cezai işlem uyguladığı bildirildi.

Açıklamada, ilgili yönetmelik kapsamında hafriyat atığı taşıyacak araçlar için de bazı standartlar getirildiği belirtilerek, "Bu işi yapmak isteyenler, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'ndan gerekli izinleri aldıktan sonra araç kasasını sarı renge boyatarak üzerine 'Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma Aracı' yazdıracak. Ayrıca, uydu araç sistemine uyumlu damper hareketlerine duyarlı GPS sistemi taktıracak. 31 Mart 2015 tarihine kadar GPS sistemi takmayan araçlara cezai işlem uygulanacak" ifadeleri kullanıldı. 

İlçe belediyelerinin de meclis kararı doğrultusunda belirlenen ücret karşılığında hafriyat atık sahasına döküm yapabilecekleri vurgulanan açıklamada, ayrıca, bitkisel toprak ihtiyacı olan kişi ve kuruluşların, ücreti karşılığında toprak alabilecekleri kaydedildi. 

Ev ve iş yeri tadilatlarından çıkan atıkların da ücret karşılığında kabul edileceği ifade edilen açıklamada, şehrin batı kısmında da hafriyat döküm alanı belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.