Hafriyat kamyonları uydudan takip edilecek

Hafriyat kamyonları uydudan takip edilecek
Hafriyat kamyonları uydudan takip edilecek
- Belirlenen alanların dışına hafriyat dökenlerin ihbar edilmesi için "alo moloz" hattı hizmete sunulacak

MALATYA (AA) - Malatya'da hafriyat kamyonlarının uydudan takip edileceği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından sürdürülen çalışmalar neticesinde, hafriyat depolama alanı olarak Orduzu mevkisindeki Karamildan Tepesi ve Yassı Tepe arasında bulunan mevcut katı atık sahası belirlendi.

Oluşturulan gezici ekipler, şehrin dört bir yanında kontrol yapacak. Belirlenen depolama alanı dışına hafriyat dökenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

Hafriyat ve inşaat atıkları taşıma işiyla uğraşanlar, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına müracaat ederek Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları Taşıma Aracı İzin Belgesi alacak. Bu belgeyi alanlar, 15 gün içerisinde taşıma araçlarının kasasını sarı renge boyayacak ve kasa üzerine Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları Taşıma Aracı yazacaklar. Bu araçların uydudan takip edilebilmesi için damper hareketlerine duyarlı GPS sistemi taktırmaları gerekiyor. Belirtilen işlemleri yapmayan araçların hafriyat taşımalarına izin verilmeyecek ve haklarında cezai işlem yapılacak.

Belirlenen depolama alanı dışında hafriyat dökenlerin ihbar edilmesi için "alo moloz" hattı da ileriki günlerde hizmete sunulacak.