Hemşirelerin anıları kitaplaştırıldı

MALATYA (AA) - Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında açılan "Hemşirelikte Meslek Anıları" adlı yarışmaya katılanların anıları...

MALATYA (AA) - Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında açılan "Hemşirelikte Meslek Anıları" adlı yarışmaya katılanların anıları kitaplaştırıldı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı ve Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şafak Dağhan tarafından çıkarılan "Hemşirelik Anıları" adlı kitapta hemşirelerin mesleki anılarına yer verildi.

Cengiz Yakıncı, Türkiye 'de ilk kez tertip edilen yarışmanın ardından çıkardıkları kitapla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, bireye ve topluma yönelik çok yönlü bir sorumluluğu ve rolü bulunan hemşirelerin temel gayesinin insanı doğumundan ölümüne kadar geçen süre içerisinde sağlık ve hastalıktaki konumlarıyla anlamaya çalışma çabası olduğunu söyledi.

Kitapta hemşirelerin mesleki anılarını anlatmaya çalıştıklarını belirten Yakıncı, "Hemşireler, tarihsel süreç içerisinde önce sadece gözlemlerine ve deneyimlerine dayalı olarak çalışmış. Zaman içerisinde eylemle bilgi, kanıtla deneyim arasındaki dengeyi koruyarak hasta ve sağlıklı bireyler için mümkün olabilecek en iyi bakımı vermeye özen göstermişler. Bu mesleğin yolunda yürüyen meslek üyelerinin belleklerinde iz bırakmış olayları, olguları, yaşanmışlıkları ve tecrübeleri genç meslektaşlarına aktarmaları önemli bir meslek eğitimi imkanı sunar" diye konuştu.

Yakıncı, tecrübelerin kaleme alınmış anılarla meslektaşlara ve topluma aktarılmasının o mesleğin yaşamın içindeki gerçekliğinin belki de hiç bir yerde yazılı olmayan meslek ruhunun gün yüzüne çıkması anlamına geldiğini sözlerine ekledi.