İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali Projesi tamamlandı

İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali Projesi tamamlandı
İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali Projesi tamamlandı
MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali Projesi tamamlanarak, enerji üretimine başlandığı bildirildi. Üniversiteden yapılan...

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi Güneş  Enerjisi Santrali Projesi tamamlanarak, enerji üretimine başlandığı bildirildi. 

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 5,3 megavat kapasitesiyle Türkiye 'nin en büyüğü olan İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali enerji üretimine başladı. 

Üniversite, Turgut Özal Tıp Merkezi'nin yıllık enerji ihtiyacının üçte birini karşılama gücüne sahip olan bu projeyi, kendi çabalarıyla ve banka kredisi kullanarak hayata geçirdi.

Proje hakkında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'a da bilgi verilerek, devletin bu projeye katkı sağlaması talep edildi. İnönü Üniversitesi'nin bu talebi, Maliye Bakanlığı'nca uygun görülerek 3 milyon lira tahsis edildi. 

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Güneş enerjisi santrali projemiz ile ilgili talebimizin gerçekleşmesi sürecindeki değerli katkıları nedeniyle Maliye Bakanımız sayın Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanımız sayın Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanlığı Müsteşarı sayın Naci Ağbal, Malatya milletvekillerimiz sayın Ömer Faruk Öz ve sayın Mücahit Fındıklı'ya İnönü Üniversitesi olarak teşekkür ediyor, memnuniyetimizi ve şükran duygularımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.