İnönü Üniversitesi'nde nevruz kutlaması

İnönü Üniversitesi'nde nevruz kutlaması
İnönü Üniversitesi'nde nevruz kutlaması
MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesinde Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama yapıldı.Üniversitedeki nevruz kutlamaları, Hoca Ahmet Yesevi Salonu'ndaki...

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesinde Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama yapıldı.

Üniversitedeki nevruz kutlamaları, Hoca Ahmet Yesevi Salonu'ndaki "Nevruz" konulu konferansla başladı.

Konferansta konuşan İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner Namlı, nevruzun kültürel unsurlardan birisi olduğunu ifade etti. 

Geniş Asya coğrafyasında yaşayan toplumların kimlik inşasında nevruzun birleştirici gücü olduğunu vurgulayan Namlı, "Nevruz bütün Türk dünyasında ortak bir kültür değeridir. Nevruz, Anadolu 'da ortak inanç ve heyecanlarla yüzyıllardır kutlanıyor. Özellikle İslamiyet öncesi Türk kültüründe bahar bayramı yapılarak kıştan sonra canlanan doğanın sevinçle karşılandığını ve şenlikler düzenlendiğini biliyoruz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından nevruz ile ilgili düzenlenen resim ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Nevruz etkinlikleri Mudanya Meydanı'nda devam etti. Halk oyunları gösterisinin ardından Rektör vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay ve ESOB Başkanı Şevket Keskin, nevruz ateşini yaktı. Protokol üyeleriyle öğrenciler nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Nevruz etkinliği, akademisyen ve öğrencilerin nevruz ateşinin etrafında halay çekmelerinin ardından sona erdi.