İnönü Üniversitesinin yeni akademik yılı açıldı

İnönü Üniversitesinin yeni akademik yılı açıldı
İnönü Üniversitesinin yeni akademik yılı açıldı
MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesinin (İÜ) yeni akademik yılı düzenlenen törenle açıldı.İÜ Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde tertiplenen...

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesinin (İÜ) yeni akademik yılı düzenlenen törenle açıldı.

İÜ Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde tertiplenen törende konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Türkiye 'nin son yıllarda küresel ölçekte etkin bir güç olma yolunda ciddi ve kararlı adımlar attığını söyledi.

Üniversitelerin Türkiye'nin geleceğini, milletin umut ve düşüncelerini inşa eden müesseseler olduğunu belirten Kamçı, "Sizler elbetteki çok iyi mühendisler, çok iyi doktorlar yetiştireceksiniz. Fakat inanıyorum ki mesleğin erbabı kişiler yetiştirmekle beraber zamanın ruhuna ve çağın gereklerine uygun nitelikte insan yetiştireceksiniz. Çünkü bir memleketi ne kadar müreffeh kılarsanız kılın ülkeleri anlamlı kılan ve onlara ruh katan insandır. Dolayısıyla sizler, cennet ülkemizin ruhunu, aziz milletimizin istikbalini yetiştireceksiniz" diye konuştu.

Kamçı, İÜ'nün 41. akademik yılının hem Malatya, hem de Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik de Türkiye'nin içerisinden geçtiği süreç ve terör saldırıları nedeniyle akademik yıl açılış töreninde müzik dinletisi yapılmayacağını söyledi.

Tüm şehitleri ve hayatını kaybeden vatandaşları rahmetle andıklarını belirten Çelik, "Bildiğiniz gibi İnönü Üniversitesi, yöneticiliğini yaptığım süre içerisinde hiçbir siyasi polemiğin parçası olmadı, hiçbir siyasi polemiğin yanında yer almadı. Senato bildirisi de yayımlamadı ancak yaşadığımız terör ve ülkemizin içinden geçtiği son durum karşısında bu hafta başında terörü lanetleyen ve sorumluluk taşıyan tüm tarafları uyarma ihtiyacını hisseden üniversite senatomuz, oy birliğiyle ilk kez bir bildiri yayımladı. Umarız tez zamanda kardeşlik ve barış içerisinde yaşama bilinci perçinleşir ve tüm toplumsal tarafların aklını başına getirir. Ülkede iç barış ve kardeşlik tesis edilmeden ne kalkınma, ne de büyük devlet olmamız mümkün görünmektedir. Şüphesiz ki bu konuda birinci derecede sorumluluk devlete ve onu temsil eden hükümetimize düşüyor ancak diğer siyasi partiler ve sivil toplum ve diğer kuruluşlarımızın da üzerine düşenleri yapması elbette ki gerekiyor" ifadelerini kullandı.

- Yeni akademik yıl bin 600 akademisyen ve 41 bin öğrenciyle açıldı

Çelik, İÜ'nün bu yıl bin 322'si yabancı uyruklu 41 bin öğrenci sayısına ulaştığını kaydetti. Cemil Çelik, 5 enstitüye 3 bin 500 öğrencisinin devam ettiğini belirterek, "Bin 600 akademisyenimizle, 5 bin 800 çalışanımızla, bin 400 yatak kapasitesine yaklaşan Turgut Özal Tıp Merkezimizle, Türkiye'de bir ilke imza atmış en yüksek kapasitedeki güneş enerjisi santralimiz ve daha birçok yeniliklerle yeni akademik yıla başlıyoruz" dedi.

Üniversite olarak bir çok yeniliğe imza attıklarını kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

"İnönü Üniversitesi teknoparkı, bölgemizin en büyük akademik hastanesi ve laboratuvarlar ve sosyal tesisleriyle, 360 yatak kapasiteli 3 oteliyle ve önümüzdeki yıl bitecek hizmet binalarımızı da eklersek fiziki gelişimini ve altyapısını tamamlamış bulunuyor. Üniversitemizin fakülte sayısı bilindiği gibi Sağlık Yüksekokulumuzun Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesiyle 14 oldu. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun fakülteye dönüştürülmesi süreci de devam etmektedir. Yine üniversitemiz bu yıl Sivil Havacılık Yüksekokuluna da kavuştu ve önümüzdeki yıl öğrenci alacak."

- Ar-Ge'ye 16,5 milyon lira tahsis edildi

Üniversitenin araştırma kalitesinin bu yıl daha da yükseldiğini anlatan Çelik, "Üniversitemizde halen yürüyen TÜBİTAK destekli proje sayısı 52'dir. Üniversitemiz kendi bilimsel araştırma bütçesinden Ar-Ge'ye bu yıl 16,5 milyon lira tahsis etti. TÜBİTAK ve diğer desteklerle beraber 2015 yılında kullandığımız proje desteği, kaynağı 20 milyon liranın üzerine çıkmıştır. Bu desteklerin yeterli olmadığının, proje kalite ve sayımızın arttırılması gerektiğinin farkındayız" diye konuştu.

Rouen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul da akademik yılın ilk dersini verdi. Özkul, 2015 yılının Birleşmiş Milletler tarafından "Uluslararası Işık Yılı" ilan edildiğini belirterek, ışık kirliliğine dikkati çekti.