İranlı milli futbolcu eski günlerini özlüyor

İranlı milli futbolcu eski günlerini özlüyor
İranlı milli futbolcu eski günlerini özlüyor
- Ülkesinde hayati tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle Türkiye'ye sığınan ve Malatya'ya yerleşen İranlı milli futbolcu Vaziri, asansör bakımı yaparak geçimini sağlıyor - Futbolculuk günlerinin özlemini çeken Vaziri, yaklaşık 4 yıldır anne ve babasını göreceği günün hayaliyle yaşıyor - Vaziri: - "İran'a dönersem beni ya cezaevine atacaklar ya da idam edecekler. Anne ve babamı görmek için Cumhurbaşkanımızdan ve başbakanımızdan yardım bekliyorum. Anne ve babamı görmek en büyük arzum"

MALATYA (AA) - VOLKAN KAŞİK - İran'da hayati tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'ye sığınma talebinde bulunan ve Malatya'ya yerleşen İranlı milli futbolcu Meysam Vaziri (33), kentte asansör bakımı yaparak geçimini sağlıyor.

Küçük yaştan itibaren futbola ilgili duyan ve bu branşta kendini geliştirerek profesyonelliğe kadar yükselen İranlı Vaziri, ülkesindeki Shahrdari, Saipa, Bank Mellat Tehran takımlarında forma giydi.

Yeteneği sayesinde İran'ın ümit milli takımına seçilen ve ülkesi için sahada mücadele eden Vaziri, babasının İranlı muhalif grup "Halkın Mücahitleri Örgütü" üyesi olduğu ve siyasi suçu iddiasıyla milli takımla Azerbaycan'a gideceği sırada takım kadrosundan çıkarıldı.

Babasının durumu nedeniyle kendisi de zor günler geçiren ve baskılara dayanamayan Vaziri, hayati tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle eşi ve 4,5 yaşındaki kızıyla yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu.

Ankara'da göçmen bürosuna başvuran ve yetkililer tarafından Malatya'ya gönderilen Vaziri, eşi ve kızıyla yaşadığı Malatya'da futbolculuk günlerinin özlemini çekerken, yaklaşık 4 yıldır göremediği anne ve babasını göreceği günün de hayaliyle yaşıyor.

- "Geçinmek için çalışmak zorundayım"

Vaziri, AA muhabirine, sığınmacı olarak geldiği Türkiye'de mutlu bir hayatının olduğunu söyledi.

Futbolu çok sevdiğini, ülkesinde yaklaşık 12 yıl çeşitli takımlarda forma giydiğini anlatan Vaziri, başarılarından dolayı ümit mili takıma kadar yükseldiğini ifade etti.

Vaziri, babasının suçu nedeniyle zor günler yaşadıklarını, bu durumun kendilerine de olumsuz yansıdığını belirterek, baskılara dayanamayıp futbolu bıraktığını bir süre sonra da Türkiye'ye sığındığını hatırlattı.

Futbol oynadığı günleri çok özlediğini aktaran Vaziri, "Yaklaşık 4 yıldır Türkiye'deyim. Annemi, babamı çok özledim. Futbolu da özlüyorum ama burada oynamaya fazla zamanım olmuyor. Geçinmek için çalışmak zorundayım" dedi.

Vaziri, Malatya'da bir asansör firmasında çalıştığını bildirerek, "İşimden memnunum. Allah'a şükür patronlarım çok iyiler. Ben Türkleri gerçekten seviyorum, çok yardım severler. Malatyalılar bana çok yardımcı oldular" diye konuştu.

- "Ya cezaevine atacaklar ya da idam edecekler"

Türkiye'de mutlu bir hayatının olduğunu ancak İran'daki yakınlarıyla görüşememenin kendisini çok üzdüğünü anlatan Vaziri, şöyle devam etti:

"Türkiye'ye geldiğimden bu yana anne ve babamla ne telefonda ne de internetten görüşemedim. Artık benim İran'a dönüşüm yok. Beni suçlu gösteriyorlar. İran'a dönersem beni ya cezaevine atacaklar ya da idam edecekler. Çok zor durumdayım. Anne ve babamı görmek için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve başbakanımızdan yardım bekliyorum. Anne ve babamı görmek en büyük arzum."