İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınına tepkiler

- Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Payza: "Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırı sadece Filistin'e değil tüm İslam alemine yönelik bir saldırıdır"

MALATYA (AA) - Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya baskınını kınadı.  

Payza, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının İslam 'a ve Müslümanlara yönelik olduğunu savundu.

İsrail'in sabah saatlerinde yaklaşık 100 Yahudi'nin Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin vermesinin ardından yaşanan çatışmalarda 27 kişinin yaralandığını anımsatan Payza, şunları kaydetti:

"İsrail askerleri bununla da kalmayıp cami avlusunu savaş alanına çevirmiştir. Yine Mescid-i Aksa külliyesi içinde bulunan camiye sığınan Müslümanlara saldıran İsrail askerleri bu camiye de postalları ile girerek adeta İslam dünyasının tüm değerlerini ayaklar altına alma cüretinde bulunmuşlardır. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan Mescid-i Aksa külliyesine yapılan bu çirkin saldırı affedilemez bir durumdur. Bu saldırı İsrail'in küstahlığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırı sadece Filistin'e değil tüm İslam alemine yönelik bir saldırıdır. Bu çirkin saldırı karşısında gözleri bir anda kör olan Birleşmiş Milletler ve ABD 'de, bu sessizliklerinden dolayı en az İsrail kadar suçludur. Yine bu çirkin saldırı karşısında ses çıkarmayan tüm Müslüman ülkeler de bunun ağır vebali altındadır."