İtfaiye yetersiz kalınca vatandaşlar yardıma koştu

İtfaiye yetersiz kalınca vatandaşlar yardıma koştu
İtfaiye yetersiz kalınca vatandaşlar yardıma koştu
- Malatya'da, 900 dekarlık meralık alanda etkili olan yangını söndürmede itfaiye ekipleri yetersiz kalınca camiden anons yapılarak vatandaşlardan yardım istendi - İtfaiye ekipleri, vatandaşların desteğiyle yangını kontrol altına alarak söndürdü, bir itfaiye eri dumandan etkilendi

MALATYA (AA) - Darende ilçesinde, merada çıkan yangında itfaiye ekipleri yetersiz kalınca camiden yapılan anonsla vatandaşlardan yardım istendi. Yaklaşık 900 dekar alanda etkili olan yangını, itfaiye ekipleri vatandaşların yardımıyla söndürdü.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Karabacak ve Ayvalı mahallelerinde bulunan meralarda, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. İlk etapta vatandaşlar tarafından müdahale edilen yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede dağlık bölgede kuru otların bulunduğu yaklaşık 900 dekarlık araziye yayıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, 2 arazöz, 2 itfaiye, 1 tanker ve 1 kepçe ile müdahale ettiği yangında arazinin dağlık ve geniş olması sebebiyle yetersiz kaldı. Mahalle camilerinden anons yapılarak, vatandaşlardan da yardım istendi.

Vatandaşlardan oluşan 150 kişilik ekip, 80 traktör, 10 ilaçlama makinesi ve 2 kepçe ile yangın söndürme çalışmalarına destek verdi.

Yangın, 3 saat süren çalışmanın sonunda kontrol altına alınarak, söndürüldü. 

Öte yandan, yangına müdahale ederken dumandan etkilenen itfaiye personeli Hasan Bişgin, olay yerinden arkadaşları tarafından çıkarıldı. Ekipler tarafından oksijen verilen Bişgin'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

İtfaiye ekipleri, soğutma çalışması yapılan bölgede, yeni bir yangın ihtimaline karşı önlemlerini sürdürüyor.