KADEM'den "Kadın ve Şiddet" paneli

KADEM'den "Kadın ve Şiddet" paneli
KADEM'den "Kadın ve Şiddet" paneli
  MALATYA (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya Temsilciliği tarafından "Kadın ve Şiddet" paneli düzenlendi.Malatya Büyükşehir Belediyesi...

  MALATYA (AA) -  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya Temsilciliği tarafından "Kadın ve Şiddet" paneli düzenlendi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'ndaki panelin açılışında konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, kadim tarihe bakıldığında kadın erkeğin eşit tutulduğunu ve kadınların da erkekler gibi savaşlarda kılıç kuşandığını aile içerisinde erkekle eşit söz sahibi olduğunun görüldüğünü anlattı.  

Bilgi ve teknoloji çağında bile kadına karşı pervasızca uygulanan, kadın üzerinde fiziksel ve zihinsel hasarlar oluşturan şiddet eylemleriyle karşılaşıldığını dile getiren Kamçı, şöyle devam etti:

"Neredeyse her gün eşi, aile efradı ya da herhangi bir kişi tarafından şiddete maruz kalarak mağdur olan, hatta hayatını kaybeden kadınlarla ilgili haberler almaktayız. Daha da acısı, ekonomik gücü ve aile desteği olmayan kadınların şiddeti kabullenmek zorunda oğluna şahit olmaktayız. Halbuki kadınlar, çağdaşlaşma yolundaki toplumların en önemli mimarlarıdır. Toplumun yeni bireylerini doğuran ve yetiştirenlerin kadınlar olduğu düşünüldüğünde, kadınların ne kadar eğitimli, yetenekli ve özgüven sahibi olmaları gerektiğini kavramak güç olmayacak" diye konuştu.

Kadem Malatya İl Temsilcisi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut da terör olaylarında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Şiddetin var olmadığı koşulların aranması gerektiğini ifade eden Karabulut, "Kadına karşı şiddet, çocuk gelinler, sığınma evlerindeki kadınların yaşadığı sorunlar, toplum içinde kültürel kodlar sebebiyle kadınların ötekileştirilmesi gibi meseleler üzerinde durmaktayız" dedi.

Konuşmaların ardından panele geçildi. 

Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mazhar Bağlı, "Şiddet Ekseninde Töre ve Kadın Cinayetleri", Prof. Dr. Birgül Cumurcu "Psikiyatri Açısından Kadına Uygulanan Şiddetin Boyutları", Prof. Dr. Gülşen Güneş de "Dünyada ve Türkiye 'de Kadına Şiddet Ulusal Eylem Planı", Yrd. Doç. Dr. Ayşe Serap Belli, "Toplumsal Önyargılarla Mücadele ve Şiddet" konularında katılımcıları bilgilendirdi.