Kanser Haftası

Kanser Haftası
Kanser Haftası
- Malatya Halk Sağlığı Müdürü Şener, mesaj yayımladı

MALATYA (AA) - Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, Kanser Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Şener, mesajında, kanserin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye 'de de önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Kelime anlamı olarak kanserin bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü ur olduğunu anımsatan Şener, kanserin vücudun çeşitli doku ve organlarındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan 100'den fazla hastalık grubu olduğunu belirtti.

Çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsinin anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla başladığını ifade eden Şener, kanserin tedavi edilmemesi halinde ciddi rahatsızlıklara yol açtığı ve ölümle sonlanabildiğini vurguladı.

Kanserin dünyada ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığına dikkati çeken Şener, şunları kaydetti: 

"Kanser taraması, kanserlerin tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalanması için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte yapılır. Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Ülkemizde kanser tarama hizmetleri etkinliği tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmektedir. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM) kanserle mücadele de rolleri oldukça önem arz etmektedir."

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki KETEM Merkezinde meme, bağırsak, rahim ağzı ve prostat kanseri taramaları ve sigara bırakma danışmanlık hizmetlerinin ücretsiz olarak yapıldığını vurgulayan Şener, "30 yaş ve üstü kadın ile 50 yaş üstü erkek vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM'e bekliyoruz. Taramaya katılarak kanseri erken teşhis edebilirsiniz. KETEM Merkezimiz Beydağı Devlet Hastanesi Kampüsü içerisinde hizmet vermektedir. Unutmayalım ki kanser vakalarında erken teşhis hayat kurtarır" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Malatya

  ,

  YAŞ

  ,

  kanser

  ,

  hayat

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Kalp

  ,

  Sigara

  ,

  eğitim

  ,

  hizmet