Karakaya Barajı'nda hizmet verecek feribotlar ve teknenin yapımı sürüyor

Karakaya Barajı'nda hizmet verecek feribotlar ve teknenin yapımı sürüyor
Karakaya Barajı'nda hizmet verecek feribotlar ve teknenin yapımı sürüyor
MALATYA (AA) - Karakaya Barajı üzerinde araç ve yolcu ulaşımını sağlayacak 2 feribot ile gezi ve organizasyonlarda kullanılacak 1 teknenin yapım...

MALATYA (AA) - Karakaya Barajı üzerinde araç ve yolcu ulaşımını sağlayacak 2 feribot ile gezi ve organizasyonlarda kullanılacak 1 teknenin yapım çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Karakaya Baraj Gölü üzerinde araç ve yolcu ulaşımı için 2 feribot yapılıyor. Yapım işleri biten feribotların boya, elektrik ve marangoz işleri devam ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından baraj iskelesinde yapımı devam eden 30 araç ve 100 yolcu kapasiteli feribotların Malatya Büyükşehir Belediyesine devri için resmi işlemler devam ediyor. Hibe yoluyla yapılacak devir işlemlerinin ardından, feribotların gelecek aylarda suya indirilerek hizmete girmesi planlanıyor.

Yine bakanlık tarafından yapılan ve test edildikten sonra askıya alınan gezi teknesi, hibe yoluyla Malatya Büyükşehir Belediyesine devredildi. 120 yolcu kapasiteli çok amaçlı tekne, gezi ve organizasyonların yanı sıra balık bulucu olarak da hizmet verebilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, geçmişte birçok ölümlü kazanın meydana geldiği Karakaya Baraj Gölüyle ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalarla gölün hayat bulacağını ifade etti. 

Yapımı tamamlanma aşamasına gelen 2 feribot ve 1 gezi teknesinin resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki aylarda baraj gölüne indirileceğini anlatan Çakır, bundan böyle Karakaya Baraj Gölünün zorunlu bir yolcu geçiş yeri değil, düzenli deniz trafiğinin olduğu, herkesin güvenle seyahat edebileceği, gönül rahatlığıyla balıkçılık ve gezinti yapabilecekleri bir alan haline geleceğini kaydetti.