Kayısı yetiştiricileri Malatya'da buluşacak

Kayısı yetiştiricileri Malatya'da buluşacak
Kayısı yetiştiricileri Malatya'da buluşacak
- Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan: - "17. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tanıtım Sempozyumu, 2019 yılının temmuz ayında Malatya'da düzenlenecek"

MALATYA (AA) - Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, bu yıl Çin 'de gerçekleştirilen Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tanıtım Sempozyumu'nun 17'ncisinin 2019 yılında Malatya'da düzenleneceğini bildirdi. 

 Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası Bahçe Bitkileri Bilim Kongresi'nin öncülük ettiği 16. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tanıtım Sempozyumu'nun 29 Haziran- 3 Temmuz tarihlerinde Çin'in Shenyang kentinde düzenlendiğini anımsattı.

Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve araştırmacıları olarak Malatya'dan 13 kişilik heyetle sempozyuma katıldıklarını anlatan Erdoğan, "Sempozyuma katılmadaki amacımız dünya kayısı başkenti Malatyamızı hem Çin'deki bilim adamlarına tanıtmak hem de oradaki sempozyumun Malatya'ya alınmasını sağlamaktı. Orada yaptığımız tanıtım ve lobi faaliyetleri sonucunda bu isteğimizi de başarmış olduk. 2019 yılının temmuz ayında gerçekleştirilecek 17. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tanıtım Sempozyumu artık Malatya'da düzenlenecek. Bu günden itibaren sempozyum için çalışmalarımıza, hazırlıklarımıza başladık" diye konuştu.

Sempozyumda bilim insanlarının kayısıyla ilgili çalışmalarını katılımcılarla paylaştığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bilim adamlarının özellikle kayısının yetiştiriciliği konusunda, gen kaynakları konusunda, hastalık ve zararlılar konusunda, hasat ve sonrası işlemler konusunda yeni çalışmalarına vakıf olduk. Çin'de kayısıyla ilgili yapılan entegre çalışmalara şahit olduk. Bunun yanında Malatya kayısısının entegre olarak işlenmesi yönündeki bazı çalışmaların bizde eksik olduğunu, onlarda bunun yapıldığını gördük. Mesela kayısı çekirdeğinin meyve suyunda işlendiğini gördük. Özellikle acı kayısı çekirdeğini bir takım işlemlerle içecek haline getirdiklerini, kayısı çekirdeklerini farklı şekillerde işlemek suretiyle çerez şeklinde kullandıklarını, dilimlenmiş şekilde konserve yapımını, kayısı şarabının yapıldığını, farklı meyve sularının olduğunu gözlemlemiş olduk"

- "100 ülkeden katılım bekleniyor"

Çin'deki sempozyuma 14 ülkeden katılım olduğunu anlatan Erdoğan, 2019 yılında Malatya'da düzenlenecek sempozyuma daha çok ülkenin katılmasının planlandığını söyledi. Erdoğan, "Malatya'daki sempozyuma hem civar hem de batılı ülkelerden büyük bir katılım olacağını tahmin ediyoruz. Biz 100 civarında ülkenin katılacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede hazırlıklarımızı yürüteceğiz" ifadelerini kullandı.

Sempozyuma dünyada kayısıyla ilgilenen bilim adamlarının katılmasının Malatya için ayrı bir önemi bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir , Yeşilyurt ve Battalgazi belediyeleriyle Kayısı Tanıtım Vakfı bu konuda büyük destek oldu. 13 kişilik Malatya ekibiyle Malatyamızı tanıtma fırsatı bulduk ve sempozyumun Malatya'ya alınmasını sağladık" diye konuştu.