Kayısıda alan bazlı destek talebi

Kayısıda alan bazlı destek talebi
Kayısıda alan bazlı destek talebi
MALATYA (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Şinasi Özdemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den...

MALATYA (AA) -  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Şinasi Özdemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den kayısıda alan bazlı destek talebinde bulundu.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, Malatya ve Elazığ bölgesinde kayısıda alan bazlı destek ile kayısı taban fiyatının belirlenmesi için kayısı birliği veya lisanslı depoculuk talep ettiklerini bildirdi.

Amasya, Tokat ve Sivas'ta büyükbaş hayvan alımında hibe desteği kredisi talep ettiklerini ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"İntikal işlemleri yapılmayan ama işlenen tarım arazilerinde arazileri kullananlara destek verilmesini istiyoruz. GAP Master Acil Eylem Planı kapsamında büyük tarım arazisi olan Adıyaman'da en büyük sıkıntı, sulanamayan tarım arazileridir. Adıyaman ilinde acilen sulama projelerinin hayata geçirilmesini, sulama yatırımlarına ağırlık verilmesini bekliyoruz. Genel olarak hayvancılık ve arıcılık yapılan Tunceli ilimizde güvenlik sorunu nedeniyle mera, yaylalar yeterince kullanılamıyor. Bunun çözülmesi gerekiyor. Tarım alanında verilen hibe desteklerinin tarımın tüm alanlarına yayılmasını talep ediyoruz."

Elazığ bölgesinde öküzgözü, boğazkere gibi dünya çapında tanınan üzüm çeşitleri bulunduğunu belirten Özdemir, bu üzümlerin desteklenmesi ve milli ürünler kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.