Kayısıdaki zirai don tespit çalışmaları

Kayısıdaki zirai don tespit çalışmaları
Kayısıdaki zirai don tespit çalışmaları
-TARSİM Genel Müdürü Satoğlu: - "Geçen yıl çok geniş çaplı ve çok yüksek oranda hasar gerçekleşmişti ama bu yıl o şekilde görünmüyor"

MALATYA (AA) - Tarım Sigortaları Havuzu İşletmesi AŞ (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, zirai don nedeniyle bazı kayısı bahçelerinin zarar gördüğünü belirterek, "Geçen yıl çok geniş çaplı ve çok yüksek oranda hasar gerçekleşmişti ama bu yıl o şekilde görünmüyor" dedi.

Satoğlu, düzenlediği basın toplantısında, nisan ayının bazı dönemlerinde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi nedeniyle kayısıların olumsuz etkilendiğini söyledi. Zirai don kapsamında gerçekleştirilen ekspertiz çalışmalarına değinen Satoğlu, "Bir kısım bölgelerde, kısmi don hadiseleri gördük. Bunlar, nihai ekspertizle sonuçlanacak" diye konuştu.

Zirai don nedeniyle 100'e yakın eksperin bölgede faaliyet gösterdiğini ifade eden Satoğlu, hasarın hasat zamanı yapılacak ekspertiz çalışmalarıyla net olarak ortaya çıkacağını bildirdi. Kesin bir rakam vermenin şu an itibarıyla söz konusu olmadığını anlatan Satoğlu, şöyle konuştu:

"Bazı yerlerde çok düşük, bazı yerlerde hiç yok. Şu anda geçtiğimiz yıllardaki, özellikle geçen yıl gibi bir hasar görünmüyor. Geçen yıl biliyorsunuz çok geniş çaplı ve çok yüksek oranda bir hasar gerçekleşmişti ama bu yıl o şekilde görünmüyor. Bazı bölgelerde mesela çok düşük oranda hasar var. Don hadisesi geçen yıl yaşandığı gibi zarar vermedi. Şu aşamada net bir şey söylemek çok güç."


    ETİKETLER:

    Malatya

    ,

    Tarım