"Kırmızı, hayatın rengi olsun" projesi

"Kırmızı, hayatın rengi olsun" projesi
"Kırmızı, hayatın rengi olsun" projesi
- Malatya'da başlatılan proje kapsamında "barış" çağrısıyla hazırlanan kırmızı kutular, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın yanı sıra 81 ildeki 500 okula gönderildi

MALATYA (AA) - Malatya'da başlatılan "Kırmızı, hayatın rengi olsun" projesi kapsamında hazırlanan ve içinde kırmızı balon, çikolata, proje flaması, öğretmen ve öğrenci mektuplarının yer aldığı kırmızı kutular, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanı sıra ülke genelindeki 500 okula gönderildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen proje için Büyükşehir Belediyesi önünde tören düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Çakır, burada yaptığı konuşmada, son dönemde dünyada savaş ve kaos ortamının yaşandığını anımsattı. 

Kırmızı denildiği zaman akla şiddetin, kaosun ve kanın geldiğini belirten Çakır, "Aslında bugün başlatılan 'Kırmızı hayatın rengi olsun' kampanyası barış kampanyası. Akla kan gelmesin, şiddet gelmesin, terör gelmesin kampanyası. Dolayısıyla, minik çocuklarımızın çabalarıyla güzel katkılarıyla buradan başlatılan bu güzel barış mesajının dalga dalga bölgemize, tüm ulusumuza ve tüm dünyaya yayılmasını yürekten temenni ediyorum" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı da projeyle dünyada akan kana ve çocuk ölümlerine karşı duyarlılık oluşturmayı hedeflediklerini anlattı.

Bu proje kapsamında 81 ilin milli eğitim müdürlüğü ile görüşülerek okulların belirlendiğini ifade eden Tatlı, şunları söyledi:

"Gönüllü okullar, kendi illerinde ellerine ulaşan proje kutularını zincirleme olarak paylaşacaklar ve çok sayıda öğrenci projeye dahil olacak. Proje somutlaştırılarak kalıcı bilgi oluşturmak amaçlanmaktadır. Öğrencilerimizin 4-14 yaş aralığında bu projeden yararlanarak bilinçli birer birey olmaları hedeflenmektedir. Bu amaçla projenin sunumunda görsellik amacıyla belli objeler ve kutucuklar oluşturularak, yine projenin kalıcı olması için müzik CD'leri oluşturularak 81 ilde projeye katılacak olan tüm öğrencilere dağıtılacaktır."

Hacı İbrahim Işık İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Ezel Coşar ise savaş ülkesinde yaşamadığını ama kendisini savaş çemberinin içinde hissettiğini dile getirdi. Kan görmek istemediklerine dikkat çeken Coşar, "Biz çocuklar, gökten her rengin ışığı altında yaşamak istiyoruz. Biz çocuklar, yıldızlara bakıp koştuğumuzda, anne ve babamızın şefkati altında olmak istiyoruz. Biz güneşin ışığı altında karanlığı yaşamak istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kırmızı kıyafet giyen öğrencilerin resim yaptığı, şiir okuduğu ve tiyatro oyunu sahnelediği programda, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ve İl Milli Eğitim Müdürü Tatlı, içinde kırmızı balon, çikolata, proje flaması, öğretmen ve öğrenci mektupları olan kırmızı kutuları, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Avcı ile ülke genelindeki 500 okula ulaştırılmak üzere kargo görevlilerine teslim etti.