Koruyucu aile adaylarına eğitim

Koruyucu aile adaylarına eğitim
Koruyucu aile adaylarına eğitim
MALATYA (AA) - Malatya'da, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce koruyucu aile adaylarına yönelik eğitim semineri düzenlendi.  Kurumun toplantı...

MALATYA (AA) - Malatya'da,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce koruyucu aile adaylarına yönelik  eğitim semineri düzenlendi.  

Kurumun toplantı salonundaki eğitimin açılışında konuşan İl Müdür Vekili Cevdet Tatar, kentte bakım altındaki 40 çocuğun 34 aile yanında koruyucu aile hizmetinden yararlandırıldığını belirterek, çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları bulunduğunu vurguladı. 

Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde, sağlıklı bireyler olabildiklerinin bilimsel olarak kanıtlandığına işaret eden Tatar, şöyle devam etti:

"Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır. Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Sizlerin de bu bilinçle bizlere başvurarak bu kocaman ailemize katıldığınız için teşekkür ederim."

Psikolog Derya Deniz de ailelere, çocukların bakımı, çocukların gelişimleri üzerinde ailelerin etkileri, çocukla ilişkilerin sağlıklı ve verimli hale getirilmesi, yaşanabilecek sorunlara çözüm üretilmesi gibi konularda bilgiler verdi.  

 Seminerin ardından eğitime katılan 11 aileye belge verildi.