Kuru kayısıda rekolte yükseldi fiyatlar düştü

Kuru kayısıda rekolte yükseldi fiyatlar düştü
Kuru kayısıda rekolte yükseldi fiyatlar düştü
- "Dünya kayısı başkenti" Malatya'da geçen yıl zirai don nedeniyle kilosu 20-25 liraya kadar çıkan kuru kayısının fiyatı, verimli geçen bu sezonda 8-12 liraya kadar geriledi - Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkoç: - "Geçen seneki fiyatlar ortalama 20 liraya kadar çıktı. Bu sene ürünün kalitesine göre 10-12 lira aralığında, 8'e kadar da düştüğü oluyor. Geçen sene ile fiyatlar kıyaslanamaz. Geçen seneye göre fiyatlar çok geride"

MALATYA (AA) - NAİM BOŞKUT - " Dünya  kayısı başkenti" Malatya'da geçen yıl zirai don nedeniyle kilosu 20-25 liraya kadar çıkan kuru kayısının fiyatı, verimli geçen bu sezonda 8-12 liraya kadar düştü.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'nın kuru kayısı üretiminde dünyada söz sahibi olduğunu hatırlattı.

Kuru kayısının yaklaşık 114 ülkeye ihraç edildiğini belirten Erkoç, "İhracatta herhangi bir sıkıntımız yok. Dünyanın değişik ülkelerine ihracat yapıyoruz. En büyük pazar olarak da Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ülkeleri ve Güney Asya ülkeleri başta geliyor" dedi.

Erkoç, geçen sene 31 Mart'ta yaşanan zirai donun Malatya kayısısına büyük hasar verdiği anımsatarak, "2014 yılının 31 Mart'ı itibarıyla don olayında yaklaşık yüzde 95 ürün kaybımız söz konusuydu. Yaş kayısı olarak 30 bin ton civarı, kuru kayısıda da 7-8 bin ton civarı üretim gerçekleşti. 2014 yılı içerisinde elde stoklar vardı, o stoklarla ciddi bir döviz girdisi elde ettik" diye konuştu. 

Bu yılki çiçek döneminde yine yaklaşık yüzde 50-60 civarında ürün kaybı olduğunu belirten Erkoç, şunları kaydetti:

"Bu yıl yaklaşık 300 bin ton yaş kayısı, 70 bin ton civarında kuru kayısı üretimi gerçekleştirdik. Geçen yılki döviz girdisinin fazlalığı da ürünün olmayışıyla fiyatlarının yüksek olmasıyla ortaya çıktı. Şu anda fiyatlar 10 lira aralığında seyrediyor. Bu seneki rakamlara baktığımızda 70 bin ton kuru kayısıda yine epey döviz girdisi elde edeceğiz."

Kayısının Malatya için vazgeçilmez bir ürün olduğunu vurgulayan Erkoç, Malatya'nın simgesi olan kayısı fiyatlarının, arz ve talebe endeksli olduğunu aktardı.

Erkoç, şöyle devam etti:

"Geçen sene ürünün yokluğu nedeniyle fiyatlar yukarılardaydı. Bu sene de çok fazla ürünümüz yok ama fiyatların bu noktaya gelmesi bir Malatyalı olarak bizleri üzmekte, ben de üreticiyim aynı zamanda. Gönül isterdi ki fiyatlar 8-10 lira aralığında değil de 12-18 aralığında seyretsin. Tabii ki bu benim görüşüm. Şu anda fiyatların düşmesinin olumsuzluklarını üreticilerimiz de yaşıyor. Geçen sene ürünün olmamasına rağmen stokların da kullanılmasıyla fazla döviz girdisi elde ettik. Bu sene yüzde 50'lik ürün olmasına rağmen o rakamları yakalamamız mümkün gözükmüyor. Burada herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi lazım. Birbirimizin üzerinde fiyat kırmadan dünya pazarlarına fiyatı normal değerlerde yansıtmamız lazım. İnşallah kayısı hak ettiği yere gelir diyoruz."

- "Daha yüksek bir fiyat bekliyorduk"

Kuru kayısı fiyatlarında geçen yıla oranla düşüş olduğuna işaret eden Erkoç, "Geçen seneki fiyatlar ortalama 20 liraya kadar çıktı. Bu sene ürünün kalitesine göre 10-12 lira aralığında 8'e kadar da düştüğü oluyor. Geçen sene ile fiyatlar kıyaslanamaz. Geçen seneye göre fiyatlar çok geride. Arzu ettiğimiz fiyatlar bunlar değildi. Daha yüksek bir fiyat bekliyorduk. Malatyalı üreticiler de bunu bekliyordu" dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik olaylar nedeniyle de arz ve talepte bir daralma söz konusu olduğunu, bunun da kayısı fiyatlarını etkilediğini ifade eden Erkoç, ayrıca terör olaylarının da Malatyaı ticaretini etkilediğini kaydetti.

Türkiye 'de huzur ortamının sağlanmasını temenni eden Erkoç, şunları söyledi:

"Terörün olumsuz etkilerini biz de il olarak yaşamaya başladık. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki sıkıntılar, ticari hacimdeki düşüklükler Malatya'ya da sirayet etti. İnşallah Türkiye her zamankinden daha fazla duyarlılık, sağduyu içerisinde birliktelik, beraberlik, kardeşlik ruhunu ortaya koyarak bu sıkıntılı süreçten kurtulur. Bu sıkıntılı süreçten kurtulduktan sonra da Malatya yine bölgede en çok gelişen illerin başında gelir diye düşünüyoruz."