Malatya Devlet Hastanesi'nde tatbikat yapıldı

Malatya Devlet Hastanesi'nde tatbikat yapıldı
Malatya Devlet Hastanesi'nde tatbikat yapıldı
MALATYA (AA) - Malatya Devlet Hastanesinde afet ve acil durum, tahliye, kurtarma ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Kamu Hastaneleri Genel...

MALATYA (AA) - Malatya Devlet Hastanesinde afet ve acil durum, tahliye, kurtarma ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi. 

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Malatya Devlet Hastanesi Eğitim Koordinatörlüğünün düzenlediği eğitim ve tatbikat öncesinde konuşan Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, her türlü afet ve felaketlere hazırlıklı olmanın önemine işaret etti.

Doğal afet, yangın gibi bir felaketin yaşanmaması temennisinde bulunan Ataseven, ancak her şeye rağmen tüm personelin bu tür tatbikatlarla olası olaylara hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. 

Ataseven'in konuşmasının ardından Malatya Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü Arama Kurtarma ekibiyle Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Ulusal Medikal Kurtarma ekibi (UMKE) tatbikat yaptı. 

İtfaiye ekibi, senaryo gereği hastanenin üst katlarında mahsur kalan kazazedeyi UMKE'nin yaptığı tedavi sonrasında sedyeye alarak merdivenli kurtarma aracıyla aşağıya indirdi. AFAD ekibi de çatı katında mahsur kalan bir yaralıyı iple sarkıtarak kurtardı.

Ekipler ayrıca enkazda arama kurtarma ve acil ilk yardım tatbikatı da yaptı.

Yangın söndürme tüpleriyle temsili yangına müdahale eden ekipler, personeli de bu konuda eğitti. 

Tatbikat sonrasında konuşan Hastane Yöneticisi Uzm. Dr. Erhan Berk, hastane personelinin bu tür afet ve felaketlere hazır olmaları bakımından her yıl yapılan tatbikatlara katılımın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Sadece hastane personeli değil kent genelinde hizmet veren UMKE, AFAD ve İtfaiyenin birlikte çalışmasının da hem hastane hem de il olarak afetlere hazır olduklarını gösterdiğini belirten Berk, tatbikatın başarıyla sonuçlanmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.