Malatya Emniyetinden dolandırıcılık uyarısı

Malatya Emniyetinden dolandırıcılık uyarısı
Malatya Emniyetinden dolandırıcılık uyarısı
MALATYA (AA) - Malatya İl Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları telefon dolandırıcılığına karşı uyardı. İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,...

MALATYA (AA) - Malatya İl Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları telefon dolandırıcılığına karşı uyardı. 

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bilişim sistemleri aracılığıyla banka veya kredi kart bilgilerinin ele geçirilmesi veya bu kartların kopyalanarak dolandırıcılık yapılması şeklinde yeni yöntemler kullanılmaya başlandığı bildirildi.

Dolandırıcıların kendilerini banka veya çağrı merkezi çalışanı gibi tanıtıp, "Hayat sigortası için yapılan ödemelerin bir kısmını iade edeceğiz", "Sağlık sigortasını yeniletmezseniz yüklü bir miktar ceza işlemi uygulanacak", "Kredi kartından kesilen kart kullanım aidatları veya kredi dosya masrafları iade edilecek" diyerek kişisel kredi kartı bilgilerine ulaşmaya çalıştığı aktarılan açıklamada, bu şekilde sanal POS üzerinden yapılan alışverişler neticesinde dolandırıcılık olaylarında artış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, hiçbir banka görevlisi veya kamu görevlisinin kart bilgilerini talep etmeyeceği vurgulanarak, bütün bilgilerin banka sistemlerinde kayıtlı olduğu ve banka görevlilerinin dahi görmemesi gereken şifre gibi bilgilerin gizli tutulduğu hatırlatıldı.

Kişisel bilgilerle, telefona gelen onay mesajlarını öğrenmek isteyenlere itibar edilmemesi uyarısında bulunulan açıklamada, alışverişlerin ardından alınan sliplerin de gelişi güzel atılmaması, imha edilmesi önerildi. 

Açıklamada ayrıca cep telefonlarına gelen "Sayın müşterimiz hesabınızda şüpheli işlem hareketi olmuştur kontrol etmek için linke tıklayınız" şeklindeki mesajların da dikkate alınmaması, şüphelenilen durumlarda banka müşterilerinin aranması isterdi.