Malatya İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısı düzenlendi

Malatya İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısı düzenlendi
Malatya İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısı düzenlendi
- Vali Kamçı: "Yüzde 25'lik bir başarıdan yüzde 75'lik bir başarıya çıkılması büyük değil üstün bir başarıdır"

MALATYA (AA) - Malatya Valisi Süleyman Kamçı, kentte TEOG ve YGS'de alınan başarılı sonuçlara değinerek, yüzde 25'lik bir başarıdan yüzde 75'lik başarıya ulaşılmasının büyük değil üstün bir başarı olduğunu belirtti. 

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kamçı, Öğretmenevi'nde düzenlenen İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu yıl sonu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavıyla Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) Malatya'nın büyük bir başarı elde ettiğini söyledi.

Özellikle YGS'de Malatya'nın dörtte üçlük dilimden dörtte birlik dilime yükseldiğini dile getiren Kamçı, "Yüzde 25'lik bir başarıdan yüzde 75'lik bir başarıya çıkılması büyük değil üstün bir başarıdır" dedi.

Bu başarının kalıcı olması gerektiğine işaret eden Kamçı, çalışmaların titizlikle devam edeceğini vurguladı. Başarıda öğretmenlerin payının çok büyük olduğunu ifade eden Kamçı, başarılı öğrencileri yetiştiren öğretmenlerin de ödüllendirileceğini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu başarının elde edilmesinde Öğretmen Koçluğu projesinin etkili olduğu inandığını kaydeden Kamçı, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrası başarılı olan öğrencilerin tercih aşamasında da öğretmenlerin bu görevlerini sürdürmeleri ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce rehber öğretmenlerden oluşacak, öğrencilere tercihlerinde yol gösterecek komisyonların oluşturulması için talimat verdi. 

LYS'ye girecek öğrencilere başarılar dileyen Kamçı, YGS'de elde edilen başarının devam etmesini diledi. Kamçı, ayrıca sınav tarihleri olan 13-14 ve 20-21 Haziran'da vatandaşların duyarlı olmasını istedi. 

- Malatya'nın eğitim verileri

İl Milli Eğitim Müdür vekili Ali Demir, toplantıda, eğitim alanında yapılan çalışmalarla istatistiklere ilişkin bilgileri içeren bir sunum gerçekleştirdi. 

 Malatya'da 168 bin 670 öğrencinin 781 okulda 11 bin 755 öğretmen tarafından eğitim gördüğünü belirten Demir, 587 okulda normal, 194 okulda da ikili öğrenim yapıldığını belirtti. Özel eğitim kurumlarından 115 okulda 6 bin 850 öğrencinin, dershane, kurs, etüt, rehabilitasyon merkezi gibi 115 kurumda da 42 bin 562 kişinin eğitim aldığını aktaran Demir, özel güvenlik personelinin yanı sıra İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile yapılan koordineli çalışmalarla okulların güvenliğinin sağlandığını anımsattı. 

Demir, 88 derslikli 9 okul, 3 spor salonu, bin 200 kişilik pansiyon ile 34 öğrencilik Otistik Çocuklar Eğitim Merkezinin inşaatının devam ettiği, 128 derslikli 5 okul, 600 öğrencilik 3 pansiyon, 3 spor salonuyla 2 atölyenin de yapımının planlandığını aktardı. 

Toplantıya Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Burhanettin Dönmez, İlçe Milli Eğitim müdürlükleri yetkilileri, okul Müdürleri, komisyon üyesi öğretmenler ve öğrenciler, rehber öğretmenler ve okul temsilcileri de katıldı.