Malatya TSO ile Vakıfbank arasında kredi protokolü

Malatya TSO ile Vakıfbank arasında kredi protokolü
Malatya TSO ile Vakıfbank arasında kredi protokolü
- Vakıfbank Genel Müdürü Aydoğan: - "Takriben 112,5 milyar lira mart sonu itibariyle kullandırdığımız nakit plasman var. Bu 112,5 milyar liranın, takriben 26-30 milyar lirasını KOBİ'lere kullandırıyoruz"

MALATYA (AA) - Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Vakıfbank arasında, odaya üye işletmeler için kredi anlaşması imzalandı. 

Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gündüz, TSO toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, hayatının önemli bölümünün Malatya'da geçtiğini, bundan dolayı Malatya'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Gündüz, bu güzel şehrin tüccarlarına, sanayicilerine ve KOBİ'lerine güçleri ölçüsünde katkıda bulunmak üzere geldiklerini sözlerine ekledi. 

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan ise Malatya'nın tarımsal faaliyetleri ve sanayileşmedeki yüksek performansıyla hem bölgesinde hem de ülke ekonomisinde önemli bir güç konumunda olduğunu kaydetti.

Özellikle sanayide yapılan büyük atılımlar ve toplumsal yaşamdaki hızlı değişimlerin Malatya'nın yakın zamanda Türkiye 'nin büyük şehirleri arasına gireceğinin en büyük göstergesi olduğunu ifade eden Aydoğan, "Vakıfbank olarak bizler de bu süreçte sizlere destek olmaktan, sahip olduğumuz tüm imkanları hizmetinize sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Aydoğan, 7 yıla kadar vadeli iş yeri edindirme kredisini yüzde 0,96'dan başlayan, 5 yıla kadar vadeli işletme ihtiyaç kredisini ise yüzde 1,03'ten başlayan faiz oranlarıyla Malatya TSO üyelerine sunacaklarını belirterek, "Oda üyeleri ayrıca Vakıfbank KOBİ Dost Kampanyası'ndaki işletme ihtiyaç kredilerinden de uygun faiz oranları ve vadelerle yararlanacaklar" ifadesini kullandı.

KOBİ'lerin ülke ve  dünya ekonomisindeki önemine değinen Aydoğan, "KOBİ'ler, üretim yapıyor, istihdam yaratıyor. Biz de Vakıfbank olarak KOBİ'lere çok önemli destekler veriyoruz. Takriben 112,5 milyar lira mart sonu itibariyle kullandırdığımız nakit plasman var. Bu 112,5 milyar liranın takriben 26-30 milyar lirasını KOBİ'lere kullandırıyoruz" diye konuştu.

Sanayi hayatında dalgalı günler de olabileceğini anlatan Aydoğan, "Bu firmaların sıkıntısını gidermeye yönelik olarak elimizde son çare neyse yeniden yapılandırma, takviye filan ne lazımsa yapmaya gayret ediyoruz. Kamusal sermayeli bir banka olmak demek sadece ticaret, sadece kar değil. Bizim sorumluluklarımız var. Gerektiğinde piyasayı regüle eden, şartlarıyla, faiz oranlarıyla müşterisine vefalı davranan, müşterisinin sıkıntısını gideren bir konumda olmak mecburiyetindeyiz ama kritik günlerde kredisini geri çağıran (bankalar) yok mudur? Olmuştur. Bunlar da yanlıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da Malatya'nın son yıllarda ticaret ve sanayi açısından gelişme gösterdiğine işaret etti.

KOBİ'ler için finansın önemine vurgu yapan Erkoç, "Zor zamanlarda bankalar maalesef bu noktada sınıfta kalmışlardır. Üreticiyi ciddi şekilde darboğaza itmişlerdir. İnşallah önümüzdeki süreçten itibaren bu sıkıntıların önüne geçeriz diye düşünüyoruz" dedi.

Malatya'daki organize sanayi alt yapısı hakkında bilgi veren Erkoç, bölgelerde 250'nin üzerindeki işletmede 22 bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Erkoç ve Aydoğan, kredi protokolünü imzaladı.