Malatya'da asfalt araştırma laboratuvar merkezi kuruldu

Malatya'da asfalt araştırma laboratuvar merkezi kuruldu
Malatya'da asfalt araştırma laboratuvar merkezi kuruldu
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından asfaltta kalitenin arttırılması ve maliyetin azaltılması amacıyla Asfalt Araştırma...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından asfaltta kalitenin arttırılması ve maliyetin azaltılması amacıyla Asfalt Araştırma Laboratuvar Merkezi kuruldu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı ilçe yol yapım ve asfalt şube müdürlüğü bünyesinde kurulan laboratuvar sayesinde, yollarda kullanılacak malzemenin dayanıklılığı ve kalitesi ölçülerek hangi kalitede malzemenin serileceği bilimsel olarak ortaya çıkarılacak.

Laboratuvarda, malzemenin kalite standartları, donma, çözülme dayanımı, elek analizi, aşınma deneyi ve su emme deneyiyle kirliliği ölçülüyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sorumluluk alanlarında bulunan bütün yolları standartlara uygun hale getirmek için çalıştıklarını belirterek, "Büyükşehir sürecinden önce yollarımızın analizini yaptık. Bu analizleri yaparken bilimsel çalışmaların bize daha net bilgi vereceğini biliyorduk. Bu amaçla çeşitli ar-ge çalışmaları yaptık. Maksimum verim, düşük maliyet, kaliteli üretmek adına bu laboratuvar merkezimizi kurduk" ifadelerini kullandı.