Malatya'da "Bayat Ekmekli Nefis Tatlar" yarışması düzenlendi

Malatya'da "Bayat Ekmekli Nefis Tatlar" yarışması düzenlendi
Malatya'da "Bayat Ekmekli Nefis Tatlar" yarışması düzenlendi
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) işbirliğiyle, ekmek israfını önleme kampanyası çerçevesinde, "Bayat...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) işbirliğiyle, ekmek israfını önleme kampanyası çerçevesinde, "Bayat Ekmekli Nefis Tatlar" yemek yarışması düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi'nde düzenlenen yarışmaya yemek kategorisinde 58, tatlı kategorisinde 37 yarışmacı katıldı.

Programa katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ekmeğin kutsal olduğunu, Hazreti Adem'den günümüze kadar buğdayın insanlık için ne kadar değerli olduğunun bilindiğini söyledi.

Ekmek israfının ve diğer israfların önüne geçilmesi gerektiğini belirten Çakır, "Ülkelerin gelişmişlik oranlarına göre israfın daha çok arttığını gözlemliyoruz. Amerika'da yüzde 40, Avrupa 'da yüzde 30 oranında israf olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de katrilyonu aşan bir ekmek israfı olduğundan söz ediliyor" dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Fındık İşleri Daire Başkanı Mustafa Bahar ise açlık, dengesiz beslenme ve dengesiz gelir dağılımının nüfusu 7 milyonu geçen dünyanın en büyük sorunu olarak karşılarına çıktığını söyledi.

Bilinçsiz ve dengesiz beslenme nedeniyle dünya genelinde 1,4 milyar insanın aşırı kilo sorunu yaşadığını, bunların 500 milyonuna obez teşhisi konduğunu kaydeden Bahar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın himayesinde 17 Ocak 2013'te "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" başlatıldığını anımsattı.

Yarışmada, yemek kategorisinde Sevgil Çokçetin birinci, Hanım Biber ikinci, Yağmur Köle üçüncü, tatlı kategorisinde Hacer Çalışır ve Pınar Ulutürk birinci, Nihayet Yoğur ikinci, Emine Özcan üçüncü oldu.

Birincilere tam altın, ikincilerine yarım altın ve üçüncülere ise çeyrek altın hediye edildi.