Malatya'da çocuk istismarı konulu seminer verildi

Malatya'da çocuk istismarı konulu seminer verildi
Malatya'da çocuk istismarı konulu seminer verildi
MALATYA (AA) - Malatya'da, "Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Eğitimi" verildi.Çocuk istismarının önlenmesi ve bununla müdahale edilmesi amacıyla...

MALATYA (AA) - Malatya'da, " Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Eğitimi" verildi.

Çocuk istismarının önlenmesi ve bununla müdahale edilmesi amacıyla tertip edilen seminerde konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, yarınların teminatı çocukların her türlü tehlikeden korunarak bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerinin devletin temel hedefleri ve görevleri arasında yer aldığını söyledi.

Şener,  Türkiye 'de istismara uğrayan çocuk ve ailesinin bu travmayı pek çok sebeple gizleme eğiliminde olduğunu belirterek, "Bundan dolayı da istismara uğrayan çocuğa verilmesi zorunlu olan hukuki, tıbbi, ruhsal ve sosyal destek aksayabilmektedir. Ayrıca bu mağdur çocuklarımızın kolluk kuvvetleri, adli merciler ve sağlık kurumları tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesi ve bu süreçte yaşadıklarını defalarca dile getirmek zorunda bırakılması, gizliliğin yeterince sağlanamaması, ilgili kurumlarda çocukla görüşme yapanların çocuğun ruhsal durumunu gözeterek görüşme yapabilecek yeterlilikte eğitime sahip olmaması durumunda da çocuğun uğradığı ruhsal travma daha da derinleşmekte ve şiddetlenmektedir" diye konuştu.

Şener, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve kurumlar bünyesinde Çocuk İzlem Merkezlerinin (ÇİM) kurulduğunu ve ÇİM Koordinasyon Kurulları'nın oluşturulduğunu kaydetti.

Yarın sona erecek seminere, Çocuk İstismarını Önleme Derneği yöneticilerinden Prof. Dr. Orhan DERMAN, Prof. Dr. Kasım Karataş, avukat  Hatice Kaynak ve uzman psikolog Fevziye Dolunay Çağ katıldı.