Malatya'da çözüm sürecine destek

- Yaklaşık 140 sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Malatya Sivil Toplum Platformu, basın açıklamasıyla çözüm sürecine destek verdi

MALATYA (AA) - Kentteki yaklaşık 140 sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Malatya Sivil Toplum Platformu, çözüm sürecine destek verdi.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi önünde bir araya gelen ve aralarında AK Parti , HDP, bazı sendikalar ve bazı meslek odalarının da bulunduğu Malatya Sivil Toplum Platformu üyeleri, çözüm sürecine destek açıklaması yaptı.

Platform adına konuşan Enes Yıldırım, uzun yıllardır ülkenin kanayan yarası ve en yıkıcı sorunu olan "Kürt meselesinin" nihayete erdirilmesi hususunda tarihi günler yaşandığını söyledi.

Toplumun bu süreci sahiplendiğini ve kararlı desteğini ortaya koyduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Son günlerde yapıp ettikleriyle neye hizmet ettiği belli olmayan, ne İslami, ne de insani hiçbir vicdana sığmayan terör örgütü IŞİD saldırganlığı yüzünden Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesinden ülkeye sığınmak zorunda kalan Kürtler üzerinden yaşanan siyasi polemik ve diyalogsuzluk, toplumun büyük çoğunluğu tarafından desteklenen barış sürecini tehdit eder duruma geldi. Bu durumun tüm halkı olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarını da endişelendiriyor. Tarihin bu zor dönemecinde Türkiye , bu coğrafyada yaşayan, tarihi ve kültürel olarak geçmişimiz olan ancak bugün mazlum duruma düşmüş Kürt, Arap, Türkmen, Ezidi, Şii ya da Sünni ayırt etmeksizin tüm halklara sahip çıkmalı, onları dikta rejimler ve IŞİD benzeri karanlık terör örgütlerinin saldırılarına karşı caydırıcılığını ortaya koyarak himaye etmelidir. Bu, Türkiye'nin tarihsel geçmişinin kendisine yüklediği bir sorumluluktur."

Sivil toplum kuruluşları olarak son günlerde yaşananların barış sürecini başarısızlığa uğratmamasını istediklerini ifade eden Yıldırım, sözlerini "Geçmiş kötü günlerin tekrar yaşanma ihtimaline dahi tahammülümüz olmadığını tüm kamuoyuna ve bu süreci yürütenlere hatırlatmak istiyoruz. Bu barış sürecinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve toplumsal barışın sağlanması için daha önceden belirttiğimiz gibi üzerimize düşen her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha ilan ediyor, halkımızı bu sürece sahip çıkmaya davet ediyoruz" diye tamamladı.

Açıklamanın ardından katılımcılar dağıldı.